Εκτός έδρας νίκη για Απόλλωνα

ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ ΓΕΡΙΟΥ - ΑΠΟΛΛΩΝ 0-3

Σημαντική νίκη πέτυχε ο Property Gallery Απόλλων στην αυλαία της 10ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών. Τη Δευτέρα 20 Δεκεμβρίου 2021, οι «γαλάζιες» κέρδισαν στην τελευταία τους  υποχρέωση πριν από τις γιορτές τον Δικέφαλο Γ. με 0-3 σετ σε 74’ και διατηρήθηκαν  στη 2η θέση. Ο Δικέφαλος για άλλο ένα αγώνα έπαιξε καλά ενώ έχασε στο Γέρι μετά από δυο συνεχείς νίκες.

O Property Gallery Απόλλων ξεχώρισε στα τελικά στάδια του σετ. Ο Δικέφαλος έβαλε δύσκολα στις Λεμεσιανές και οι δυο ομάδες συμβάδιζαν. Οι παίκτριες του Γ. Γιαπάνη προηγήθηκαν 16-18 και αύξησαν για το τελικό 20-25 σε 23’ για να προηγηθούν 0-1 σετ.

Οι «γαλάζιες» ήταν καλύτερες στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε 01-05. Οι «κιτρινόμαυρες» προσπάθησαν πολύ αλλά ο Property Gallery Απόλλων ξέφυγε 10-16.Ένα μικρό σερί του Δικεφάλου έφερε τη μείωση του σκορ σε 14-16. Ο Property Gallery Απόλλων όμως βρήκε την αυτοκυριαρχία του και διεύρυνε το προβάδισμά του 17-22 για να κερδίσει 19-25 σε 25’ και διαμόρφωσε το 0-2 σετ.

Ο Δικέφαλος  έκανε καλό ξεκίνημα στο τρίτο σετ με το υπέρ του  04-01, αλλά ο Property Gallery Απόλλων προηγήθηκε 10-12, αλλά οι «κιτρινόμαυρες» ισοφάρισαν 15-15. Ο Δικέφαλος έπαιξε ωραίο βόλεϊ και προηγήθηκε 19-18. Ο Property Gallery Απόλλων πήρε το προβάδισμα 22-23 και τελικά έφυγε από το Γέρι με νίκη 0-3 σετ κερδίζοντας με 22-25 σε 26’.

ΔΙΚΕΦΑΛΟΣ Γ( Γ. ΓΕΩΡΓΙΟΥ): Οικονομίδου, Karabinovic, Lukacs, Weg, Σολωμή, Βατυλιώτη – Λίμπερο: Μαραγκού. – Αλλαγές: Παντελίδου

Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ (Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ):Nogueras, Lavruk, Ιορδάνους, Ventura, Perez, Λάμπρου – Λίμπερο: Ζακχαίου, Popolitova.