Γλίτωσε το… κάζο στο παρά πέντε η Μπαρτσελόνα!

Η Έλτσε έκανε φοβερό come back στο Καμπ Νου, αλλά η Μπαρτσελόνα με γκολ του Νίκο στο 85’ κατάφερε να πάρει το τρίποντο

Μετά από μία ισοπαλία και μία ήττα στο πρωτάθλημα και τον αποκλεισμό από το Champions League, η Μπαρτσελόνα κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες και με το 3-2 επί της Έλτσε στο «Καμπ Νόου» (έχει και ματς λιγότερο) πλησίασε στο -3 από την 4η Ράγιο Βαγεκάνο.

Με δύο 20χρονους (Γκαρσία και Εζαλζουλί), έναν 17χρονο (Γκάβι), δύο 22χρονους (Γιούτγκλα, Αραούχο) και δύο 24χρονους (Ντε Γιονγκ και Ντεμπελέ) παρέταξε τους Καταλανούς ο Τσάβι, στη συνέχεια έβαλε στο ματς και τους Νίκο (19 ετών) και Πουτς (22) κι αυτή την φορά η «ανανεωμένη» Μπάρτσα έστω και δύσκολα επιβλήθηκε της Έλτσε των δύο σερί ηττών.

Και τα τρία γκολ των «μπλαουγκράνα» τα πέτυχαν οι πιτσιρικάδες Γκάβι και Νίκο, ενώ το 2-0 είχε κάνει ο Γιούτγκλα, ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν μέσα σε δύο λεπτά στην επανάληψη να ισοφαρίσουν. Ο Νίκο, όμως, αποδείχθηκε «χρυσή» αλλαγή για τους Καταλανούς, καθώς μετά από ασίστ του Γκάβι σημείωσε το νικητήριο τέρμα.

Δεν βρίσκεται σε καλό… φεγγάρι η Σοσιεδάδ, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο η Βιγιαρεάλ και με ανατροπή «απέδρασε» με σπουδαίο «διπλό» από το Σαν Σεμπαστιάν (3-1), στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της La Liga.

Παρότι οι Βάσκοι προηγήθηκαν δύο λεπτά μετά τη συμπλήρωση του 30λεπτου με τον Ίσακ, ο Χεράρδ Μορένο «απάντησε» με δύο τέρματα (38΄, 69΄) κι ο Τσουκγουέζε στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων χάρισαν στο «κίτρινο υποβρύχιο» τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του ξεφεύγοντας ακόμη περισσότερο από τις τελευταίες θέσεις.

Η Σοσιεδάδ, που μέχρι πριν από ένα μήνα ήταν σε… τροχιά τίτλου, με την τέταρτη σερί ήττα της και 5ο ματς χωρίς «τρίποντο», βρίσκεται πλέον κι εκτός τετράδας, αν και το πρωτάθλημα έχει πολύ δρόμο ακόμη.

Κομβικό σημείο του αγώνα ήταν η αποβολή του Οϊαρθάμπαλ στο 50ό λεπτό για σκληρό τάκλιν στον Πίνο.

Συνοπτικά οι σκόρερ, τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της ισπανικής LaLiga:

Θέλτα-Εσπανιόλ                  3-1
(3΄ Μίνα, 47΄ Άσπας, 82΄ Σουάρεθ – 90΄+2΄ Μορόν)

Ράγιο Βαγιεκάνο-Αλαβές          2-0