Απόδραση από το Μπιλμπάο με νίκη για τη Σεβίλη

Με σούπερ «διπλό» έφυγε από το «Σαν Μαμές» η Σεβίλη, που επικράτησε 1-0 της Αθλέτικ Μπιλμπάο στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής στην Ισπανία.

Το γκολ που έγραψε την Ιστορία αυτής της αναμέτρησης και χάρισε τους τρεις βαθμούς στους Ανδαλουσιανούς, σημείωσε ο Ντιλέινι στο 38ο λεπτό. Η Σεβίλη μείωσε τη διαφορά από την πρωτοπόρο Ρεάλ στους 5 βαθμούς, με τη «βασίλισσα» να αντιμετωπίζει το βράδυ της Κυριακής (12/12) τη συμπολίτισσα Ατλέτικο, στο ντέρμπι της ισπανικής πρωτεύουσας.

Στο 86ο λεπτό με το γκολ του Πιτσίνι η Βαλένθια κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Ελτσε και να πάρει τη νίκη στο «Μεστάγια» με 2-1.

Οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί με τον Γκέδες (23′), αλλά η Ελτσε είχε καταφέρει να ισοφαρίσει στο 75ο λεπτό με τον Αργεντινό πρώην φορ της ΑΕΚ, Λούκας Μπογιέ.

Νωρίτερα, η Χετάφε πήρε τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας στην έδρα της Αλαβές (1-1). Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μάλιστα με τον Ουνάλ (20′), αλλά η Αλαβές κατάφερε ν’ αποφύγει την ήττα με το γκολ του Χοσέλου στο 86ο λεπτό.