Και τώρα… άντε πιάστε τη Ρεάλ!

Η Ρεάλ Μαδρίτης έχασε τον Μπενζεμά νωρίς με τραυματισμό, αλλά Βινίσιους και Γιόβιτς έκαναν τη… δουλειά και η «βασίλισσα» έφυγε με μεγάλο «διπλό» από τη Σοσιεδάδ (0-2) και «χάθηκε» στην κορυφή!

Δεν καταλαβαίνει τίποτα η Ρεάλ Μαδρίτης!

Παρότι έχασε μόλις στο 17′ τον Καρίμ Μπενζεμά λόγω τραυματισμού, Βινίσιους και Γιόβιτς έκαναν τη… δουλειά και η «βασίλισσα» έφυγε με μεγάλο «διπλό» από τη Σοσιεδάδ (0-2) και «χάθηκε» στην κορυφή!

Πλέον οι Μαδριλένοι έχουν 39 βαθμούς στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, μετά από 16 αγωνιστικές στη La Liga, με τη Σεβίλλη να έχει 31, αλλά με ματς λιγότερο, και τη συμπολίτισσά της, Μπέτις να «σκαρφαλώνει» 3η με 30, έπειτα από το «τρίποντο» στην Μπαρτσελόνα! Από εκεί και πέρα, η Ατλέτικο, που γνώρισε και εκείνη ήττα-σοκ στην έδρα της από τη Μαγιόρκα, έχει 29, επίσης με παιχνίδι λιγότερο, όσους και η Σοσιεδάδ, η οποία αρχίζει να ξεφουσκώνει

Για τη Ρεάλ Μαδρίτης όλα ξεκίνησαν στραβά στην επικίνδυνη έξοδό της στο Σαν Σεμπαστιάν, και αυτό γιατί στο 17′ είδε τον πιο φορμαρισμένο παίκτη της, τον Καρίμ Μπενζεμά, να αποχωρεί τραυματίας. Αλλά αποδείχθηκε απλά ένα ακόμη εμπόδιο, για να ξεπεράσει η ομάδα του Αντσελότι.

Οι απτόητοι «μερένχες», μετά από το πρώτο ημίχρονο, που έληξε δίχως τέρματα, «καθάρισαν» τη νίκη μέσα σε ένα 10λεπτο! Ο Βινίσιους, συγκεκριμένα, στο 47′ έδωσε το προβάδισμα στη Ρεάλ και ο Γιόβιτς, που είχε πάρει τη θέση του Μπενζεμά, τον αντικατέστησε επάξια, καθώς στο 57′ διαμόρφωσε το 2-0 για τους φιλοξενούμενους.