Μαρσέιγ: Νίκη επί της Τρουά και άνοδος στην βαθμολογία

Η Τρουά δυσκόλεψε αρκετά τη Μαρσέιγ στο «Βελοντρόμ», αλλά η ομάδα του Χόρχε Σαμπάολι βρήκε το ένα γκολ που έψαχνε για να φτάσει στη νίκη.

Το πέτυχε ο Πολ Λιρολά στο 74ο λεπτό από ασίστ του Ντμίτρι Παγέτ και ήταν αρκετό για να δώσει τους τρεις βαθμούς στους «Φωκαείς», που με αυτό τον τρόπο έφτασαν στους 26 και ισοβαθμούν στην τρίτη θέση με τη Νις, δύο πόντους πίσω από τη δεύτερη Ρεν.

Νωρίτερα, ένα γκολ του Λούκας Πακετά έκανε τη διαφορά στην αναμέτρηση της Μονπελιέ με τη Λιόν στο «Μοσόν», στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Ligue 1.

Το μοναδικό τέρμα ήρθε στο 17’ έπειτα από φάση διαρκείας. Ο Μάλο Γκούστο έκανε τη σέντρα, ο Ισλάμ Σλιμανί με αριστερό σουτ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Γιόνας Όμλιν, αλλά στην εξέλιξη από κοντά ο Πακετά με το κεφάλι έκανε το 0-1. Η Μονπελιέ ήταν σαφώς καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά είδε σε δυο περιπτώσεις τα δοκάρια να της στερούν – τουλάχιστον – το γκολ της ισοφάρισης.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ της 15ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της γαλλικής Ligue 1: