Η Φιορεντίνα «έσπασε» το αήττητο της Μίλαν

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ - ΜΙΛΑΝ 4-3

Η Φιορεντίνα υπερασπίστηκε το «Αρτέμιο Φράνκι», υποχρεώνοντας με το τελικό 4-3 τη Μίλαν στην πρώτη της εφετινή ήττα στη Serie A και στερώντας της την ευκαιρία να αποσπαστεί προσωρινά με +3 από την «συγκάτοικο» της στην κορυφή της κατάταξης Νάπολι, η οποία δοκιμάζεται αύριο (21/11) στην έδρα της Ίντερ.

Οι «Βιόλα» μπήκαν από το πρώτο ημίχρονο σε τροχιά νίκης (2-0), ενώ «σφράγισαν» τη νίκη στην επανάληψη με πρωταγωνιστή τον Βλάχοβιτς, ο οποίος αποτελεί μόνιμη απειλή των αντίπαλων εστιών (στις τελευταίες τρεις αναμετρήσεις της Φιορεντίνα έχει σημειώσει 6 γκολ).

Στον αντίποδα, η ομάδα του Στέφανο Πιόλι το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει προσωρινά σε 3-2, αξιοποιώντας ένα ξέσπασμα του Ιμπραΐμοβιτς (σε πέντε λεπτά σημείωσε δύο γκολ), ενώ στις καθυστερήσεις το αυτογκόλ του Βενούτι διαμόρφωσε το τελικό σκορ.