Εντός έδρας ήττα για Απόλλωνα

ΑΠΟΛΛΩΝ - ΑΠΟΠ 74-77

Παρά την αλλαγή προπονητή αλλά και την ενίσχυση με καινούριο καλαθοσφαιριστή ο Απόλλωνας έχασε εντός έδρας στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής από τον ΑΠΟΠ με 77-74.

Ο αγώνας:

Ο ΑΠΟΠ επικράτησε του Απόλλωνα με 77-74, φεύγοντας με το διπλό από τη Λεμεσό, για την 7η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. MVP του αγώνα οΤάιγουειν ΜακΚι με 35 πόντους, 3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Ο ΑΠΟΠ πήρε προβάδισμα με 12-3 στο 4’, με τον ΜακΚι να πετυχαίνει τρίποντο. Οι φιλοξενούμενοι αύξησαν τη διαφορά στο +9 στο 6’ και προηγήθηκαν με 19-10. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο τελευταίο λεπτό σε 19-17 και το δεκάλεπτο έληξε με σκορ 22-19 για τον ΑΠΟΠ. Στη δεύτερη περίοδο ο Απόλλωνας μπήκε καλύτερα, μειώνοντας σε 28-25 στο 13’. Στο 16’ οι εύστοχες βολές του Κίνγκ έφεραν στο -1 τους γηπεδούχους (36-35). Στο 18’ ο Ελευθερίου με λεϊ απ έφερε το παιχνίδι στα ίσα (38-38), ενώ στο ίδιο λεπτό ο Τσίατχαμ γύρισε το παιχνίδι σε 40-38. Το ημίχρονο έληξε με σκορ 44-41.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ και στο 24΄ έφτασαν στο +5 (49-44), ενώ διατήρησαν το προβάδισμα τους μέχρι τη λήξη του δεκαλέπτου (59-53). Στην τελευταία περίοδο ο Απόλλωνας κρατούσε το προβάδισμα του μέχρι το 38’, όταν ο Λάνγκφορντ πέτυχε τρίποντο και γύρισε το σκορ σε 67-66 για τον ΑΠΟΠ. Στο τελευταίο λεπτό οι εύστοχες βολές του ΜακΚι έδωσαν προβάδισμα 4 πόντων στους φιλοξενούμενους, διατήρησαν το προβάδισμά τους και ο ΑΠΟΠ έφυγε με το διπλό από τη Λεμεσό με 77-74.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-22, 44-41, 59-53, 74-77