Νέος αέρας στον πάγκο, δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα

Τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα Γ΄κατηγορίας πέτυχε η ΑΕΖ στα πλαίσια της 6ης αγωνιστική

Η αλλαγή προπονητή στην ομάδα της ΑΕΖ, ανέλαβε πριν μια εβδομάδα ο Γιαννάκης Ποντικός, έφερε άλλο αέρα στην ομάδα αφού στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Γ΄κατηγορίας πήρε τη νίκη κόντρα στον Χαλκάνορα με 3-1 εντός έδρας.

Με το ¨καλημέρα” και την πρώτη παρουσία του Γιαννάκη Ποντικού στον πάγκο της ομάδας, ήρθε η δεύτερη νίκη σε έξι αγώνες για την ΑΕΖ και πλέον αναμένεται και ανάλογη συνέχεια. Η ομάδα της ΑΕΖ βρέθηκε σχετικά νωρίς μπροστά στο σκορ, αφού στο 15ο λεπτό προηγήθηκε με γκολ του Παχίπη, που άνοιξε λογαριασμό με τα δίκτυα, για να κλείσει το ημίχρονο. Νωρίς στην επανάληψη ο Χαλκάνορας ισοφάρισε και συγκεκριμένα στο 51΄με τον Ανθίμου, για να μπει γρήγορα ξανά μπροστά στο σκορ η ΑΕΖ με τον Βελκόφ στο 56΄, που πέτυχε μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα το δεύτερο του προσωπικό γκολ.

Στη συνέχεια η ομάδα της ΑΕΖ έλεγχε το παιχνίδι και κατάφερε να “κλειδώσει” τη νίκη λίγο πριν το τέλος και συγκεκριμένα στο 89ο λεπτό με τον Μαντέ. Με τη νίκη της αυτή ανέβηκε στην 7η θέση της βαθμολογίας με 9 βαθμούς, μετρώντας 2 νίκες, 3 ισοπαλίες, έχει τις περισσότερες στο πρωτάθλημα μέχρι τώρα και μια ήττα.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ΑΕΖ στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής κόντρα στον Ηρακλή Γερολάκκου, το Σάββατο 6 Νοεμβρίου στις 14:30.