Νίκες για Ίντερ, Φιορεντίνα και Νάπολι…

Τα αποτελέσματα της Serie A

Έστω και δύσκολα, η Νάπολι έκανε το καθήκον της, επικράτησε 1-0 της Σαλερνιτάνα εκτός έδρας και περιμένει ένα… δώρο από τη Ρόμα ώστε να μείνει μόνη της στην κορυφή μετά το πέρας της 11ης αγωνιστικής στη Serie A.

Οι «παρτενοπέι» πολιόρκησαν την εστία του Βιντ Μπέλετς στο πρώτο μέρος, είχαν δοκάρι, ωστόσο γκολ δε βρήκαν. Τα κατάφεραν, όμως, με το δυνατό σουτ του Πιοτρ Ζιελίνσκι από το ύψος της μεγάλης περιοχής στο 61ο λεπτό. Επτά λεπτά μετά, ο Γρηγόρης Κάστανος, που είχε ξεκινήσει βασικός, αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για βίαιο φάουλ στον Αντρέ-Φρανκ Ζαμπό Ανγκίσα. Οι αριθμητικές ισορροπίες αποκαταστάθηκαν στο 80’, με τον Καλιντού Κουλιμπαλί να ανατρέπει, όντας τελευταίος, τον επελαύνοντα Σίμι, όχι όμως και το τελικό σκορ, με τη Νάπολι να φτάνει τις 10 νίκες σε 11 αγώνες.

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα, η Φιορεντίνα επιβλήθηκε 3-0 της Σπέτσια στο «Αρτέμιο Φράνκι», σκαρφαλώνοντας στην έκτη θέση της κατάταξης στη Serie A, έπειτα από 11 αγωνιστικές. Οι «βιόλα» είχαν για πρωταγωνιστή τον Ντούσαν Βλάοβιτς, ο οποίος σημείωσε τα χατ τρικ για την ομάδα του Βιντσέντζο Ιταλιάνο, φτάνοντας συνολικά τα οκτώ (8) στο φετινό Καμπιονάτο. Ο Δημήτρης Νικολάου αγωνίστηκε σε όλο το ματς για την… αναιμική Σπέτσια.

Λίγες ημέρες μετά τη σπουδαία νίκη επί της Γιουβέντους και με τον Γιώργο Κυριακόπουλο στην ενδεκάδα της, η Σασουόλο γνώρισε την ήττα με 2-1 από την Έμπολι στο «Μαπέι Στάντιουμ». Μάλιστα, η Σασουόλο προηγήθηκε λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους με το αυτογκόλ του Λορέντζο Τονέλι, έπειτα από προσπάθεια του Νταβίντε Φρατέζι. Ωστόσο, η Έμπολι έφτασε στη νίκη με το πέναλτι του Αντρέα Πιναμόντι και το τέρμα του Σιμόν Ζουρκόφσκι στις καθυστερήσεις.

Ισόπαλο, τέλος, δίχως τέρματα ολοκληρώθηκε το παιχνίδι στο «Λουίτζι Φεράρις» ανάμεσα σε Τζένοα και Βενέτσια, με τους γηπεδούχους να σπαταλούν σωρεία ευκαιριών.

Τα αποτελέσματα, το υπόλοιπο πρόγραμμα της 11ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της Serie A: