Ο Σπόλιαριτς κρίνει μέχρι στιγμής το ντέρμπι…

ΗΜΙΧΡΟΝΟ: ΑΕΛ - ΑΡΗΣ 0-1

Χωρίς κάτι το αξιόλογο κύλησε το πρώτο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου στο Τσίρειο μεταξύ της ΑΕΛ και του Άρη με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν ρυθμό. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο η ΑΕΛ ανέβασε ρυθμούς και έβγαινε πιο συχνά στην επίθεση με αποτέλεσμα να έρθει μια πολύ καλή προϋπόθεση στο 14΄με τον Πελέ μέσα από την περιοχή να μην βρίσκει το σουτ, ενώ στο 16΄είχαμε την τεράστια ευκαιρία για τους γηπεδούχους, με τον Τόρες να μπαίνει από δεξιά στην περιοχή να κάνει την παράλληλη σέντρα ο Πέλε να πιάνει το σουτ και να σώζει στη γραμμή του τέρματος ο Ντελμίρο.

Μετά και την ευκαιρία της ΑΕΛ, ο Άρης ανέβασε κι αυτός με τη σειρά του την απόδοση του, έγινε πιο επιθετικός και στο 32΄πέτυχε το γκολ με τον Σπόλιαριτς. Ο Πακέ κέρδισε τη μπάλα από αριστερά έστειλε συστημένη μπαλιά στην περιοχή, με τον Σπόλιαριτς να την πλασάρει στα δίκτυα και να κάνει το 0-1!

Κάποιες προϋποθέσεις και από τις δύο ομάδες μετά την επίτευξη του γκολ που δεν έφεραν κάτι, παρά μόνο άλλη μια κίτρινη στον Σάντος που συμπληρώνει κάρτες και θα χάσει ένα από τους δύο επόμενους αγώνες της ΑΕΛ. Τρία ήταν τα λεπτά των καθυστερήσεων του ημιχρόνου που δεν έφεραν αλλαγή στο αποτέλεσμα και ο αγώνας οδηγήθηκε στην ανάπαυλα του, με τον Άρη να είναι μπροστά στο σκορ με 1-0.

Κίτρινες: Πελέ, Σάντος / Μπράουν

ΑΕΛ: Βοζίνια, Τεισέιρα, Σωτηρίου, Σάντος, Μάζαν, Ριέρα, Μεντόγιεβιτς, Τόρες, Μάζουρεκ, Πελέ, Τσέποβιτς

Αναπληρωματικοί: Κεραυνός, Εβόρα, Νταβερβέλντ, Γεωργίου, Νταβόρ, Τσάβες, Ρέινολντς, Ανδρέου, Αντωνίου, Παπαφώτης, Ριστέφσκι, Μαίντεβατς

Άρης: Βάνα – Άλβες, Σίντεφελντ, Μουσουντά, Ντελμίρο, Μπράουν, Σπόλιαριτς, Γιάγκο, Μπάμπικα, Πακέ, Μανού, Στεπίνσκι

Αναπληρωματικοί: Παπαστυλιανού, Σωφρονίου, Λόπες, Σικόρσκι, Ανδρέου, Φράγκος, Κβάσιουκ, Ελευθερίου, Ρογκάλια, Ματθαίου, Κορομά, Ιωσηφίδης