Ο Ντι Μαρία “υπέγραψε” την ανατροπή της Παρί

Παρί Σεν Ζερμέν-Λιλ 2-1

Τι κι αν απουσίαζε ο Κιλιάν Μπαπέ μένοντας εκτός αποστολής λόγω ίωσης; Τι κι αν ο Μαουρίτσιο Ποτσετίνο έκανε αλλαγή τον (αρνητικό) Λιονέλ Μέσι με τον Ικάρντι στο ημίχρονο, λόγω τραυματισμού του «ψύλλου»; Η Παρί Σεν Ζερμέν είχε το «μέταλλο» και τον… γερόλυκο Άνχελ Ντι Μαρία σε μεγάλα «κέφια», οδηγώντας τους πρωτευουσιάνους στην ανατροπή κόντρα στην πρωταθλήτρια Λιλ με 2-1, στο εναρκτήριο ματς της 12ης αγωνιστικής της Ligue1.

Οι «λιλουά» θύμισαν για 74 λεπτά την περσινή ομάδα. Στρίμωξαν για τα καλά την Παρί, σκόραραν πρώτοι, έχασαν τρεις μεγάλες ευκαιριες για να διευρύνουν το προβάδισμά τους, όμως στο τέλος… μίλησε ο Ντι Μαρία.

Πρώτα «σέρβιρε» στον Μαρκίνιος το γκολ της ισοφάρισης για τους Παριζιάνους στο 74′ κι ακολούθως σημείωσε το νικητήριο τέρμα στο 89′, μέσα σε έξαλλούς πανηγυρισμούς. Η Παρί αύξησε πλέον τη διαφορά της απ’ τη δεύτερη Λανς (που «δοκιμάζεται» το Σάββατο 30/10, στην έδρα της Λιόν) κι εξακολουθούν να οδηγούν την κούρσα της γαλλικής Λίγκας.