Πρώτη απώλεια για Νάπολι

Η Νάπολι κατάφερε να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας στη Ρώμη από τη Ρόμα (0-0), για την 9η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος.

Οι «παρτενοπέι» με το σημερινό πόντο παραμένουν στην κορυφή της βαθμολογίας, αλλά έχουν πλέον «συγκάτοικο» τη Μίλαν.

Να σημειωθεί πως ο Κώστας Μανωλάς ήταν εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού, ενώ ο Ζοσέ Μουρίνιο αποβλήθηκε στο 81ο λεπτό, μετά την έντονη διαμαρτυρία του στο διαιτητή του ντέρμπι.

Στο μεταξύ, με τέσσερα γκολ (!) του Τζιοβάνι Σιμεόνε η Βερόνα ανέτρεψε τα προγνωστικά και νίκησε εύκολα με 4-1, στην έδρα της, τη Λάτσιο. Με την ήττα αυτή η ομάδα της Ρώμης απομακρύνθηκε από το γκρουπ των πρωτοπόρων. Στο μεταξύ η Φιορεντίνα δεν είχε πρόβλημα και επικράτησε άνετα με 3-0 της Κάλιαρι.

Νωρίτερα, με το γκολ του Ρουσλάν Μαλινόφσκι στο 56ο λεπτό η Αταλάντα προηγήθηκε στο Μπέργκαμο της Ουντινέζε με 1-0 και όλα έδειχναν πως θα έπαιρνε τους τρεις βαθμούς και θα πλησίαζε στο γκρουπ των πρωτοπόρων στη Serie A.
Η ομάδα του Ούντινε, όμως, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Μπέτο και να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας. Να σημειωθεί πως στο 90ο λεπτό αποβλήθηκε ο τεχνικός των γηπεδούχων, Τζιανπέτρο Γκασπερίνι, για διαμαρτυρία προς τον διαιτητή.