Ξεπέρασε τον αποκλεισμό και έφυγε με τριάρα από το Δασάκι!

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ - ΑΡΗΣ 0-3

Μετά το σοκ από τον αποκλεισμό στο Κύπελλο, ο Άρης βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και πήρε μια πολύ σημαντική νίκη κόντρα στον Εθνικό Άχνας με 3-0 εκτός έδρας.

Ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο είχαμε στο Δασάκι για τον Άρη που προηγήθηκε με 2-0. Αφού η «Ελαφρά ταξιαρχία» βρήκε τα πατήματα της απείλησε την εστία του Εθνικού Άχνας και μόλις στο 10ο λεπτό ο Στεπίνσκι με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή δεν άφησε περιθώρια στον Μπογκαντίνοφ. Παρά την προσπάθεια του Εθνικού να αντιδράσει ο Άρης ήταν αυτός που ήταν πιο επικίνδυνος και στο 22΄ζευγάρωσε τα γκολ του με τον Σπόλιαριτς που με κοντινό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα κάνοντας το 0-2.

Αν εξαιρέσουμε κάποιες φάσεις που οι γηεδούχοι προσπάθησαν να απειλήσουν για να μειώσουν στο σκορ, αξίζει να σημειώσουμε την αναγκαστική αλλαγή για τον Άρη με τον Πατσέκο να αποχωρεί από τον αγώνα και τη θέση του να παίρνει ο Ντελμίρο. Δύο ήταν τα λεπτά των καθυστερήσεων στο ημίχρονο με τον Άρη να «τιμωρεί» τα λάθη του αντιπάλου και να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 2-0.

Στην επανάληψη ο Εθνικός μπήκε πιο δυνατά θέλοντας να κερδίσει κάτι από το παιχνίδι, όμως ο Άρης ήταν αυτός που «κτύπησε» ξανά, όταν ο Σπόλιαριτς βρήκε σε ανισορροπία την άμυνα των γηπεδούχων, έφυγε μόνος κάνοντας το 3-0, με το δεύτερο του προσωπικό γκολ. Μετά και το γκολ ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αφού ο Εθνικός έδειχνε ανήμπορος να αντιδράσει, με τον Άρη να έχει πάρει αυτό που ήθελε και να το διαφυλάττει με ευκολία.

Το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και το μόνο που απέμενε ήταν να διαμορφωθεί το τελικό σκορ. Ο αγώνας ολοκληρώθηκε μετά τα δύο λεπτά καθυστερήσεων με τον Άρη να παίρνει τη νίκη με 3-0 κόντρα στον Εθνικό Άχνας στο Δασάκι!

Κίτρινες: Φλοριάν / Σίντεφέλντ, Σπόλιαριτς

Εθνικός Άχνας: Μπογκατίνοφ, Πηλέας, Αδωνη, Περατικός, Ηλία Μ, Αράζ (Ασούμπρε 27′), Κουντόμπιακ, Ζάκπα (Φλοριάν 46′), Γκορουπετς (Ελουντού 27′, Ιωάννου 67΄), Ταράσοφς (Φόλπρεχτ 46′), Χολ

Αναπληρωματικοί: Χριστοδούλου, Ηλία Κ, Ασούμπρε, Ιωάννου,Φλοριάν Κυπριανού, Φόλπρεχτ, Σαββίδης, Μωυσέως, Κουμής, Ελουντού

Άρης: Άλβες, Γκαρθία, Σπόλιαριτς(79΄Φράγκος), Στεπίνσκι, Καζού(62΄Μπάμπικα), Γιάγκο, Κβάσουκ(78΄Σικόρσκι), Σίντεφελντ, Μουσουντά, Πατσέκο (Ντελμίρο 42′), Σιμιόν

Αναπληρωματικοί: Παπαστυλιανού, Σωφρονίου, Λόπες Μπράουν, Σικόρσκι, Ντελμίρο, Ανδρέου, Φράγκος, Ελευθερίου, Μπαμπίκα Ματθαίου, Ιωσηφίδης