Μπήκε με το δεξί η ΑΕΠΠ

ΑΕΠΠ - ΕΛΠΙΔΑ ΑΣΤΡΟΜΕΡΙΤΗ 4-0

Πρεμιέρα σήμερα(25/9) στο πρωτάθλημα της Επίλεκτης κατηγορίας της ΣΤΟΚ και η ομάδα της ΑΕΠΠ αντιμετώπισε την Ελπίδα Αστρομερίτη εντός έδρας. Η ομάδα των Πολεμιδιών πήρε τη νίκη με 4-0, με τέρματα των Ανδρέου(2), Χάμπου και Φώτη.

Καλύτερα μπήκε η ΑΕΠΠ στον αγωνιστικό χώρο που πήρε την κατοχή της μπάλας και προσπαθούσε να επιβάλει τον ρυθμό της. Το πρώτο μισάωρο του αγώνα κύλησε με την ομάδα της Ελπίδας να αμύνεται στο μισό δικό της γήπεδο, να προσπαθεί με αντεπιθέσεις και την ΑΕΠΠ να έχει καλές προϋποθέσεις για γκολ, με κορυφαία φάση το σουτ του Ανδρέου στο 25΄που απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο τερματοφύλακας των φιλοξενουμένων. Με τη συμπλήρωση των 30 λεπτών ήρθε και το γκολ, όταν ο Κυριάκου με ωραία σέντρα βρήκε τον Ανδρέου στην περιοχή που με ωραία κεφαλιά δεν λάθεψε και έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Ο ρυθμός συνέχισε στο ίδιο μοτίβο με την ΑΕΠΠ να είναι συνέχεια στην επίθεση και την Ελπίδα να αμύνεται. Στο 42΄ο Γιώργος Κωνσταντινίδης πρόλαβε τον αμυντικό αλλά το πλασέ του βρήκε το κάθετο δοκάρι. Με αυτή τη φάση ολοκληρώθηκε και το ημίχρονο.

Στον ίδιο ρυθμό ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο και στο 54΄η ομάδα της ΑΕΠΠ έκανε τα τέρματα της δύο και πάλι με τον Ανδρέου που μπήκε από δεξιά στην περιοχή και με ωραίο διαγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα. Τρία λεπτά αργότερα η Ελπίδα βγήκε στην επίθεση και είχε ένα ωραίο σουτ με τον Μιχαήλ να αποκρούει σε κόρνερ. Στο 64΄ήρθε και το 3-0 για την ΑΕΠΠ ΜΕ ΤΟΝ Χάμπου να πλασάρει σε κενή εστία, μετά από συρτή μπαλιά από δεξιά.

Στο 79ο λεπτό το σκορ έγινε 4-0 με τον Φώτη που μπήκε ως αλλαγή στον αγώνα να παίρνει το ριμπάουντ, μετά που η μπάλα κτύπησε στο δοκάρι από κεφαλιά του Νεοφύτου και να σκοράρει. Ο αγώνας ολοκληρώθηκε μετά την παρέλευση του ενενηνταλέπτου χωρίς να αλλάξει κάτι με την ΑΕΠΠ να παίρνει τη νίκη και να μπαίνει με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα.

Η 11άδα της ΑΕΠΠ(Σπύρος Ευσταθίου): Μιχαήλ, Σπύρου, Κυριάκου(Αδάμου), Νιόκκας, Ιερείδης(Άνθιμου), Κωνσταντινίδης Γ., Κωνσταντινίδης Δ., Ανδρέου(Φώτη), Σωτηρίου(Χάμπου), Νεοφύτου Γ. και Νεοφύτου Ντ(Αχ. Νεοφύτου)