Με… υπογραφή του Ελ Σαραουϊ

Όλα τα αποτελέσματα

«Τρία στα τρία» για τη Ρόμα στο εφετινό πρωτάθλημα της Serie A, με τους «τζαλορόσι» να κάμπτουν στις καθυστερήσεις την αντίσταση της φιλοξενούμενης Σασουόλομε 2-1, για την 3η αγωνιστική.

«Ηρωας» των Ρωμαίων ο Ελ Σαραουΐ, ο οποίος στο 90+1΄ έλυσε τον «γόρδιο δεσμό» για την ομάδα του, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ. Ο Γιώργος Κυριακόπουλος πέρασε αλλαγή για τη Σασουόλο στο 89΄ αντικαθιστώντας τον Μπόγκα.

Η Μίλαν σημείωσε την τρίτη συνεχή νίκη της στη Serie A σε ισάριθμους αγώνες, αφού επικράτησε 2-0 της Λάτσιο στο Σαν Σίρο, χάρη σε τέρματα του Λεάο στο 45΄ και του Ιμπραϊμοβιτς στο 67΄, στην επιστροφή του Σουηδού επιθετικού στη δράση τέσσερις μήνες μετά τον τραυματισμό του στο γόνατο. Στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων του Α΄ ημιχρόνου ο Κεσιέ έχασε πέναλτι για τη Μϊλαν. Και τα δύο τέρματα των Μιλανέζων επιτεύχθηκαν χάρη σε σωστές μεταβιβάσεις του Ρέμπιτς προς τους δύο σκόρερ.

Στο μεταξύ, η Τζένοα έφθασε στην πρώτη της φετινή νίκη μ’ εντυπωσιακό -μάλιστα- τρόπο, καθώς κατάφερε στη Σαρδηνία, στην έδρα της Κάλιαρι, να γυρίσει το ματς από το 2-0 στο τελικό 2-3, και να ξεφύγει από την τελευταία θέση της βαθμολογίας. Από εκεί και πέρα η Τορίνο νίκησε εύκολα τη «νεοφώτιστη» Σαλερνιτάνα με 4-0, ενώ η Ουντινέζε πήρε τη νίκη στην έδρα της Σπέτσια με 1-0.

Νωρίτερα, δύο βαθμούς άφησε στη Γένοβα η Ιντερ, καθώς δεν μπόρεσε να νικήσει στην έδρα της Σαμπντόρια (2-2). Η πρωταθλήτρια Ιταλίας προηγήθηκε δύο φορές, αλλά δεν μπόρεσε να διατηρήσει τη νίκη, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τελικά το βαθμό της ισοπαλίας. Η ομάδα του Μιλάνου προηγήθηκε πρώτα με τον Ντι Μάρκο (18′) και στη συνέχεια με τον Μαρτίνες (44′), αλλά η Σαμπντόρια κατάφερε να ισοφαρίσει και τις δύο φορές με τους Γιοσίντα (33′) και Αουγκέγιο (47′).