Μια πολύ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ νίκη με σφραγίδα ΠΙΤΤΑ!!!

ΑΠΟΛΛΩΝ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ 4-2

Από χίλια μύρια κύματα πέρασε ο Απόλλωνας αλλά κατάφερε να πάρει τη νίκη στην πρεμιέρα κόντρα στον Εθνικό Άχνας με 3-2. Βρέθηκε πίσω στο σκορ με την έναρξη αλλά κατάφερε να φέρει τούμπα το παιχνίδι πριν το ημίχρονο με Ζράντι και Πίττα. Στην επανάληψη δέχθηκε σε ανύποπτο χρόνο την ισοφάριση αλλά κατάφερε να ξεπεράσει το σκο και με πέναλτι που κέρδισε ο Ψύχας, το εκτέλεσε ο Πίττας να πετύχει το 3-2, που ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα. Μια πολύ σημαντική νίκη από κάθε άποψη για τους “γαλάζιους” που θα δώσει ψυχολογία και όχι μόνο για τη συνέχεια!

Με πέναλτι μετά από βοήθεια του VAR, ξεκίνησε ο αγώνας στο Τσίρειο, με τον Εθνικό να παίρνει προβάδισμα με τον Ηλία που ευστόχησε από την άσπρη βούλα στο 9ο λεπτό. Το πέναλτι δόθηκε όταν μετά από κόρνερ του Εθνικού ο Χάμπος στην προσπάθεια του να διώξει με κεφαλιά έκανε λάθος εκτίμηση και η μπάλα βρήκε στο χέρι του. Στο 16΄ο Απόλλωνας έχασε ευκαιρία με τον Πίττα να πιάνει την κεφαλιά αλλά η φάση ήταν ως μη γενόμενη αφού ο Κύπριος επιθετικός ήταν οφσάιντ.

Στο 28΄ο Ζράντι πέτυχε ένα πολύ όμορφο γκολ, μετά από δική του ατομική ενέργεια και αφού πρώτα, έδωσε στον Ίλιεφ, που του πάτησε τη μπάλα με τακουνάκι ισοφαρίζοντας σε 1-1. Το σουτ του επιθετικού των «γαλάζιων» δεν άφησε περιθώρια στον Μπογκατίνοφ. Οι «γαλάζιοι» μετά και το γκολ φάνηκε ότι πήραν ψυχολογία και στο 30΄, έχασαν και την πρώτη ευκαιρία με την κεφαλιά του Πίττα να περνά μόλις έξω μετά από κόρνερ του Χάμπου.

Η πίεση για τον Απόλλωνα καρποφόρησε στο 43΄, όταν ο Πίττας έγινε αποδέκτης της μπάλας, μπήκε μόνος, σούταρε, ο Μπογκατίνοφ αιφνιδιάστηκε και έτσι η μπάλα κατέληξε στα δίκτυα. Οι «γαλάζιοι» κατάφεραν να γυρίσουν τα εις βάρος τους δεδομένα πριν τη λήξη του ημιχρόνου με Ζράντι και Πίττα και να πάνε στα αποδυτήρια με το 2-1 υπέρ τους.

Με ευκαιρία για τον Εθνικό ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο, όταν μετά από σέντρα στην περιοχή του Απόλλωνα, ο Ηλία έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Γιοβάνοβιτς έδιωξε σε κόρνερ. Στο 60΄μια καλή προϋπόθεση για τους φιλοξενούμενους πρόλαβε ο Κατελάρης και έδιωξε, πριν υπάρξει απειλή για τον Απόλλωνα. Στο 63΄σε μια ανύποπτη φάση και σέντρα από αριστερά η μπάλα έφτασε στον Φόλμπερκτ που με κεφαλιά ισοφάρισε για τον Εθνικό. Αξίζει να αναφέρουμε ότι στο προηγούμενο λεπτό ο Φιλιώτης μπήκε από δεξιά στην περιοχή αλλά δεν είχε πάρει σωστή απόφαση.

Στο 74΄και ενώ ο Απόλλωνας προσπαθούσε να αντιδράσει ο Νταμπό μπήκε από δεξιά μόνος στην περιοχή, έκανε το σουτ στην κλειστή γωνία αλλά ο Μπογκαντίνοφ απέκρουσε σε κόρνερ, που δεν έφερε κάτι. Με την είσοδο του ως αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο ο Ψύχας σε μια ωραία ενέργεια ανατράπηκε και κέρδισε το πέναλτι. Αξίζει να αναφέρουμε ότι ένα ξεκάθαρο πέναλτι, ο διαιτητής δεν το σφύριξε και χρειάστηκε τη βοήθεια VAR για να το δώσει.

Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Πίττας που πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ και το τρίτο της ομάδας του για να διαμορφώσει το 3-2. Στο 90΄ο Πίττας μετά από ωραίο σουτ του Πίττα έκανε το 4-2 με προσωπικό χατ τρικ και έβαλε το “κερασάκι στην τούρτα”. Πέντε ήταν τα λεπτά των καθυστερήσεων και δεν άλλξε κάτι με τον Απόλλωνα να παίρνει τη νίκη με 4-2, μια πολύ πολύ σημαντική νίκη για τη συνέχεια που δίνει χρόνο στην ομάδα των “γαλάζιων”.

Κίτρινες: Ζράντι / Ντόλεζαλ, Φόλμπερχτ, Ταράσοβ, Ιωάννου

Απόλλων: Γιοβάνοβιτς, Ρομπέρζ, Κατελάρης, Χαμάς(88΄Μαλεκκίδης), Φιλιώτης, Κολ(77΄Ψύχας), Χάμπος, Ζράντι(88΄Ίντζια), Ίλιεφ(64΄Τζουμ), Πίττας, Νταμπό(76΄Γιάνγκα)

Αναπληρωματικοί: Δημητρίου, Μάρκοβιτς, Τζουμ, Παπουνασβίλι, Ίντζια, Ψύχας, Αλεσάμι, Τζιάνγκα, Μαλεκκίδης

Εθνικός Άχνας: Μπογκατίνοφ, Περατικός, Αμπντουλάγιεφ(67΄Ηλία Κ), Ντολεζάλ(82΄Καρασάουσκας), Ζάκπα(75΄Κουμής), Γκρούπες, Ιωάννου, Ταράσοβ, Φόλμπερκτ(76΄Τολεμές), Ηλία, Κουντόμπιακ

Αναπληρωματικοί: Χριστοδούλου, Άδωνη, Ηλία Κ, Καρασάουσκας, Φλοριάν, Κυπριανού, Μωυσέως, Χολ, Κουμής