Χατ τρικ… με το καλημέρα

«Καυτός» παραμένει ο Έρλινγκ Χάαλαντ, ο οποίος στο πρώτο επίσημο ματς της Ντόρτμουντ στη νέα σεζόν σημείωσε χατ τρικ, στην εκτός έδρας νίκη των Βεστφαλών επί της Βέχεν με 3-0, στο πλαίσιο της φάσης των «64» του Κυπέλλου Γερμανίας.

Ο Νορβηγός στράικερ δείχνει ότι κι εφέτος θα είναι το «πρώτο βιολί» της Μπορούσιας, η οποία δεν είχε κανένα πρόβλημα απέναντι στην αδύναμη αντίπαλό της για να προκριθεί στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Ο Χάαλαντ άνοιξε το σκορ στο 26΄, στο 31΄ «έγραψε» το 2-0 και στο 51ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 3-0.
Ο Κωνσταντίνος Μαυροπάνος σκόραρε για την Στουτγκάρδη στο επιβλητικό 6-0 της ομάδας του επί της Ντιναμό Μπέρλινερ και την άνετη πρόκρισή της στους «32» του Κυπέλλου Γερμανίας. Το γκολ του Έλληνα κεντρικού αμυντικού σημειώθηκε στο 53ο λεπτό και μ΄ αυτό έγινε το 3-0.
Αξιον αναφοράς το ματς της Βέιτσε με την Χολσάιντ Κάιλ, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0 στο 90λεπτο και στην παράταση να μπαίνουν έξι γκολ και τους φιλοξενούμενους να προκρίνονται με το επιβλητικό 4-2.
Με έξι γκολ «φιλοδώρησε» την Μπάιρουτ η Μπίλεφελντ. Το σκορ στο 68ο λεπτό ήταν 3-3, με τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν άλλες τρεις φορές από το 72΄ έως το 85΄.