Φιλική «επτάρα» της Ιταλίας στο Σαν Μαρίνο

Η Ιταλία «ζεσταίνεται» ενόψει της τελικής φάσης του Euro 2020, συντρίβοντας με 7-0 το Σαν Μαρίνο, σε φιλικό ματς που διεξήχθη την Παρασκευή στην Σαρδηνία.

Παρότι έδειξε να δυσκολεύεται στο ξεκίνημα, η «σκουάντρα ατζούρα» πήρε… μπροστά μετά το ημίωρο, με τον αρχηγό της Φεντερίκο Μπερναρντέσκι να ανοίγει το σκορ στο 31ο λεπτό, πριν ο αμυντικός της Σασουόλο, Τζαν Μάρκο Φεράρι, σκοράρει για το 2-0 τρία λεπτά μετά (το πρώτο του γκολ με την Εθνική).

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Ρομπέρττο Μαντσίνι βρήκαν άλλες πέντε φορές το δρόμο προς τα δίχτυα με τους Πολιτάνο (49′, 77΄), Μπελότι (67΄) και Πεσίνα (75΄, 87΄).

Το επόμενο φιλικό της Ιταλίας είναι προγραμματισμένο για την ερχόμενη Παρασκευή (4/07) με την Τσεχία, μία εβδομάδα πριν το εναρκτήριο ματς του Euro 2020 με την Τουρκία (11/06) στο «Ολίμπικο» της Ρώμης.