Η Τσέλσι ανέβαλε τη στέψη της Μάντσεστερ Σίτι

Δεύτερο... μήνυμα στη Μάντσεστερ Σίτι ενόψει του τελικού του Champions League, έστειλε η Τσέλσι

Μετά τη νίκη (1-0) του περασμένου μήνα στον ημιτελικό του Κυπέλλου, οι Λονδρέζοι επικράτησαν ξανά της ομάδας του Πεπ Γκουαρντιόλα με 2-1, αυτή τη φορά μέσα στο «Έτιχαντ», αναβάλλοντας τη στέψη των «σίτιζενς» ως πρωταθλητών της Premier League.

Οι γηπεδούχοι, που με νίκη κατακτούσαν και μαθηματικά τον τίτλο, προηγήθηκαν στο 44΄ με τον Στέρλινγκ και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου κέρδισαν πέναλτι, όμως η «αλά Πανένκα» εκτέλεση του Αγουέρο βρήκε σε ετοιμότητα τον Μεντί. Στο δεύτερο μέρος, οι «μπλε» ήταν πολύ ανώτεροι, ισοφάρισαν με τον Ζιγιέχ και έχασαν αρκετές ευκαιρίες, πριν έρθει ο Μάρκος Αλόνσο στις καθυστερήσεις να ολοκληρώσει τη μεγάλη ανατροπή.

Η Τσέλσι με την αποψινή νίκη της ανέβηκε στην τρίτη θέση της κατάταξης, ξεπερνώντας τη Λέστερ, και είναι κοντά στο να εξασφαλίσει τη συμμετοχή της στο επόμενο Champions League, χωρίς να εξαρτάται από το αποτέλεσμα του τελικού. Η Σίτι θα πρέπει να περιμένει ένα «στραβοπάτημα» της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στα συνεχόμενα παιχνίδια που έχει να δώσει ή μία νίκη επί της Νιούκαστλ την επόμενη Παρασκευή (14/5), προκειμένου να πανηγυρίσει και μαθηματικά τον τίτλο.