Νικητής ο Οζιέ στο Ράλι Κροατίας

Ο κάτοχος του τίτλου και επτά φορές παγκόσμιος πρωταθλητής, Σεμπάστιαν Οζιέ, με Toyota, αναδείχτηκε νικητής του Ράλι Κροατίας, του 3ου αγώνα της χρονιάς στο παγκόσμιο πρωτάθλημα WRC. Ο Γάλλος Παγκόσμιος Πρωταθλητής πήρε την πρωτιά για 0,6 του δευτερολέπτου, αφού έχασε χρόνο, όταν συγκρούστηκε με επιβατικό Ι.Χ στο Ζάγκρεμπ, ενώ ήταν καθ’ οδόν για την 17η ειδική διαδρομή. Στη δεύτερη θέση έμεινε ο Ουαλός Έλφιν Έβανς (Toyota), ενώ ως τρίτος ανέβηκε στο πόντιουμ ο Βέλγος Τιερί Νεβίλ με Hyundai.

Η Κροατία φιλοξένησε για πρώτη φορά έναν αγώνα του WRC. Η χώρα της Αδριατικής γίνεται, φέτος, η 34η χώρα του κόσμου που φιλοξενεί το WRC και η 19η της Ευρώπης. Επιπλέον, αυτός είναι ο πρώτος αμιγώς ασφάλτινος αγώνας του θεσμού μετά το Ράλι Ισπανίας το καλοκαίρι του 2019.

Η τελική κατάταξη:

1. Σεμπαστιά Οζιέ (Γαλλία – Toyota)          2 ώρες 51 λεπτά 22 δεύτερα και 9/10