“Όλα τα λεφτά” μετά το 84ο λεπτό…

Βαλένθια - Αλαβές 1-1

Το τελευταίο πεντάλεπτο ήταν «όλα τα λεφτά» στον αγώνα ανάμεσα στη Βαλένθια και την Αλαβές, στο «Μεστάγια», για την 33η αγωνιστική της LaLiga.

Έως το 84ο λεπτό το σκορ ήταν ισόπαλο 0-0 και το παιχνίδι μέτριο, αλλά μετά το προβάδισμα των φιλοξενούμενων έγινε… ροντέο. Η Αλαβές άνοιξε το σκορ με τον Τζον Γκουιντέτι στο 84ο λεπτό, τρία λεπτά αργότερα έχασε με απευθείας κόκκινη κάρτα τον Χάβι Λόπεθ και στο 89΄ ο Χοσέ Γκαγιά ισοφάρισε για τις «νυχτερίδες», που τουλάχιστον κατάφεραν να σώσουν έναν βαθμό.

Νωρίτερα, η Βαγιαδολίδ «αυτοκτόνησε» φέρνοντας ισοπαλία με το ίδιο σκορ στην έδρα της, απέναντι στην Κάντιθ. Αν οι φιλοξενούμενοι, που προηγήθηκαν με τον Πλάνο, κρατούσαν τη νίκη, θα είχαν βγει από τη ζώνη υποβιβασμού αφήνοντας εκεί την Έλτσε.