Να ξυπνήσει από τον “εφιάλτη” στον επαναληπτικό!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΑΕΛ (4-2)

Παρά το γκολ του Μαέ στο τέλος η ΑΕΛ θα πρέπει να αλλάξει πολλά στον επαναληπτικό αν θέλει την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου. Η ήττα με 4-2 δίνει μεν ελπίδες πρόκρισης αλλά θέλει τεράστια προσπάθεια για να έρθει η ανατροπή!

Ένα τρομερό πρώτο ημίχρονο παρακολουθήσαμε στον πρώτο ημιτελικό αγώνα της ΑΕΛ κόντρα στον Ολυμπιακό. Τρομερό μεν, εφιαλτικό όμως για την ΑΕΛ, που λες και μπήκε με εις βάρος της χάντικαπ, αφού μόλις στο 2ο λεπτό οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη και προηγήθηκαν με τον Χάνι. Οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΛ, προσπάθησαν να συνέλθουν παίρνοντας την κατοχή και δημιουργώντας κάποιες ευκαιρίες για την ισοφάριση.

Στο 34΄όμως ο Ολυμπιακός έκανε το 2-0 μετά από κόρνερ και τον Κοστόφ να πιάνει το μονοκόμματο σουτ στη γωνιά του Βοζίνια. Παρά τη ψυχρολουσία η ΑΕΛ, επανήλθε στο παιχνίδι αφού στο 42΄, μετά από γύρισμα του Γεωργίου, ο Αντάμοβιτς σκόραρε κάνοντας το 2-1. Ο Χάνι όμως είχε αντίθετη άποψη και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, αφού πήρε “δώρο” από τον Σάντος, που πέρασε ως αλλαγή στη θέση του Έουλερ που τραυματίστηκε, βγήκε μόνος και πλάσαρε τον Βοζίνια κάνοντας ανέλπιστα το 3-1! Παρά την κατοχή της η ΑΕΛ, πιάστηκε στον ύπνο στο πρώτο ημίχρονο από τον Ολυμπιακό και έπρεπε να αντιδράσει στην επανάληψη.

Η επανάληψη δεν έφερε αντίδραση από πλευράς ΑΕΛ, παρά την προσπάθεια του Ντούσαν Κέρκεζ και τις μαζεμένες αλλαγές. Ο Ολυμπιακός με ένα όμορφο γκολ αφού έκαναν οι ποδοσφαιριστές του ότι ήθελαν την άμυνα της ΑΕΛ, ο Χαραλάμπους έκανε με σουτ μέσα από την περιοχή το 4-1. Ούτε και μετά το τεταρτο γκολ είχαμε σοβαρή αντίδραση από τους “γαλαζοκίτρινους” με αποτέλεσμα η μεγάλη ήττα για την ΑΕΛ να ήταν πλέον γεγονός.

Στο 90+ ο Μαέ έδωσε το “φιλί της ζωής” στην ΑΕΛ αφού μετά από σέντρα του Γεωργίου με κεφαλιά έκανε το 4-2 και αναπτέρωσε τις ελπίδες πρόκρισης στον επαναληπτικό. Στο 90+1 το δοκάρι στέρησε γκολ του Αβντίγια που θαέκανε το 4-3, και τελικά ο αγώνας ολοκληρώθηκε με την ΑΕΛ να δέχεται την ήττα με 4-2!

Κίτρινες: Νάνι, Μάντζης, Σαρφό / Χάρης Κυριάκου, Πσισιέ

Ολυμπιακός: Μιχαήλ, Ψάλτης, Σάλι(88΄Κωνσταντινίδης), Γαρουφαλιάς, Σαρφό, Σ. Ανδρέου, Κοστόφ(42΄Μάντζης), Νάνι, Κυριάκου, Χάνι(88΄Σαμπίνια) και Χαραλάμπους(63΄Ζαχαρίου).

ΑΕΛ: Βοζίνια, Κυριάκου, Έουλερ(39΄Σάντος), Πσισιέ, Τεσέιρα, Νταβόρ(46΄Μεντόγιεβιτς), Ριέρα(46΄Παπαφώτης), Αντάμοβιτς, Μπάμπιτς(61΄Μαέ), Τόρες(46΄Αβντίγια) και Γεωργίου.