Πέρασμα της Ντόρτμουντ από τη Στουτγάρδη

Στουτγκάρδη - Ντόρτμουντ  2-3. Όλα τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής στη Bundesliga

Με τον 19χρονο Άνσγκαρ Κνάουφ να σκοράρει στο 80ό λεπτό το πρώτο γκολ της καριέρας του στην Μπουντεσλίγκα, η Μπορούσια Ντόρτμουντ έφυγε με τη νίκη (3-2) από τη Στουτγάρδη απέναντι στην ομώνυμη ομάδα, στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής.

Η ομάδα του Έντιν Τέρζιτς μείωσε στους 7 βαθμούς τη διαφορά από την πρώτη τετράδα κι ελπίζει, σε ένα πρωτάθλημα τόσο ανταγωνιστικό κι απρόβλεπτο. Ο Ντίνος Μαυροπάνος ξεκίνησε βασικός για τους γηπεδούχους, που προηγήθηκαν με τον κεφαλιά του Κάλαϊτζιτς στο 17΄.

Οι Βεστφαλοί ισοφάρισαν στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου με τον Μπέλιγχαμ και πέντε λεπτά αργότερα ο Ρόις έφερε την Ντόρτμουντ σε θέση ανατροπής. Η Στουτγάρδη ισοφάρισε στο 78΄ με τον Ντίνταβι, αλλά δύο λεπτά αργότερα ο Κνάουφ, που είχε περάσει ως αλλαγή στο 67΄, έγραψε το τελικό 2-3 με υπέροχο πλασέ.