Ξέφυγε στο +6 στην κορυφή η Λιλ

METZ - LILLE (0-2)

Νέα παράσταση… τίτλου για τη Λιλ, η οποία έξι μέρες μετά το “διπλό” στο Παρίσι επί της Παρί Σεν Ζερμέν, έφυγε με τρίποντο κι απ’ την έδρα της Μετς, επικρατώντας με 2-0 στο εναρκτήριο παιχνίδι της 32ης αγωνιστικής της γαλλικής Ligue1 και “ξέφυγε” στο +6 από τους περσινούς πρωταθλητές.

Καθοριστικός για τη νέα νίκη των “λιλουά” αποδείχθηκε ο γκολκίπερ τους Μανιάν, ο οποίος απέκρουσε πέναλτι του Λεγιά στο 17ο λεπτό, με το παιχνίδι στο 0-0. Στο β’ ημίχρονο πήρε μπροστά η επίθεση της Λιλ και με τα τέρματα των Γιλμάζ και Τσελίκ, έφτασε στην άνετη νίκη, που τη φέρνει πιο κοντά με τον πρώτο τίτλο της μετά το 2011.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 32ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της Ligue 1 έχουν ως εξής:

Μετς-Λιλ                        0-2