Θέλει να παίξει στο CL η Γουέστ Χαμ και το δείχνει

WOLVES - WEST HAM (2-3)

Η εκπληκτική Γουέστ Χαμ επιβεβαίωσε γι΄ άλλη μια φορά ότι θέλει να παίξει στο επόμενο Champions League κι εφόσον συνεχίσει σε αυτό το ρυθμό τότε είναι πάρα πολύ πιθανό να τα καταφέρει. Στο ματς με το οποίο έπεσε η «αυλαία» της 30ής αγωνιστικής της Premier League, η ομάδα του Ντέιβιντς Μόιες, νίκησε με 3-2 την Γουλβς στο «Μολινό» κι εκμεταλλεύτηκε στο μέγιστο βαθμό τις γκέλες των υπόλοιπων διεκδικητών του «εισιτηρίου» περνώντας στην 4η προνομιούχο θέση οκτώ αγωνιστικές πριν από το φινάλε της σεζόν.

Ο Μισί Μπατσουαγί «ψαλίδισε» σημαντικά τις ελπίδες της Έβερτον για έξοδο στο Champions League. Οι «εφοπλιστές» κρατούσαν το πρώτο τους «τρίποντο» μετά από τρεις σερί ήττες, αλλά η είσοδος του Βέλγου στράικερ της Κρίσταλ Πάλας στο 84λο λεπτό έμελλε να αλλάξει τα δεδομένα στο ματς και με το γκολ που σημείωσε στο 86΄ διαμόρφωσε το τελικό 1-1 στην αναμέτρηση της 30ής αγωνιστικής της Premier League.

Με το γκολ του Χάμες Ροντρίγκες στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι πήρε το προβάδισμα, αλλά ο Βέλγος διεθνής επιθετικός είχε την τελευταία λέξη στον αγώνα, μειώνοντας σημαντικά τις ελπίδες των γηπεδούχων για την κατάκτηση της 4ης θέσης.

Η Έβερτον δεν κατάφερε να νικήσει προερχόμενη από τρεις σερί ήττες κι έφτασε στους 47 βαθμούς, δύο λιγότερους από αυτούς που είχε συγκεντρώσει συνολικά την περασμένη περίοδο! Με την αποψινή «γκέλα» συμπλήρωσε 13 εντός έδρας ματς με μόλις 3 νίκες (3-3-7).

Με τον βαθμό που απέσπασαν οι Λονδρέζοι διατηρήθηκαν σε απόσταση… ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη, αν κι έχουν αρκετά δύσκολο πρόγραμμα στη συνέχεια. Θέλουν άλλους 11 βαθμούς στα εναπομείναντα 8 ματς της Premier League για να ισοφαρίσουν την καλύτερη συγκομιδή της ιστορίας τους στην κορυφαία κατηγορία της χώρας.