Παραλίγο «έμφραγμα» για Ισπανία

Η Γεωργία πήγε να δημιουργήσει την έκπληξη της ημέρας, απειλώντας με νέα απώλεια βαθμών την παγκόσμια υπερδύναμη Ισπανία, από την οποία τελικώς ηττήθηκε (1-2) στο Γερεβάν, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των προκριματικών του Μουντιάλ 2022.

Οι Ίβηρες, που βρέθηκαν να κυνηγούν στο σκορ μετά το γκολ του Κβίσα Κβαρατσκέλια λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Φεράν Τόρες στις αρχές του δεύτερου και βρήκαν το γκολ της νίκης με τον Ντάνι Όλμο στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Εκπληκτική η Δανία, συνέτριψε με 8-0 τη Μολδαβία στο Χέρνινγκ, έχοντας προηγηθεί με 5-0 στο πρώτο ημίχρονο. Ο Όλεγκ Ρέαμπτσιουκ ήταν βασικός για τους Μολδαβούς, αλλά σίγουρα θα θέλει να ξεχάσει αυτό το παιχνίδι όσο το δυνατόν πιο γρήγορα.

Η ομάδα του Κάσπερ Χιούλμαντ έκανε το «2Χ2» στον 6ο όμιλο και τέθηκε μόνη επικεφαλής, ό,τι κι αν γίνει στα δύο παιχνίδια που ακολουθούν αργότερα. Η Αγγλία πέρασε νικηφόρα (2-0) από τα Τίρανα διπλασιάζοντας επίσης τις νίκες της στο 9ο γκρουπ, ενώ το ίδιο έκανε και η Αρμενία (10ος όμιλος), υποχρεώνοντας σε δεύτερη ήττα τους Ισλανδούς.