Ήττα για ΑΕΛ, προβάδισμα της Ανόρθωσης

Η Ανόρθωση αναδείχθηκε νικήτρια στον τρίτο τελικό του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών Α’ κατηγορίας, κερδίζοντας στην έδρα της με 71-61 την ASBIS ΑΕΛ και έκανε το 2-1 στη σειρά των τελικών. Θυμίζουμε ότι τον τίτλο θα πάρει η ομάδα που θα συμπληρώσει τρία ροζ φύλλα έναντι του αντιπάλου της.

Ως η ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε η Ντιάνα Ντέλβα με 31  πόντους (15 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια. Στο 7′ η Όρλοβιτς με δίποντο έβαλε μπροστά στην ΑΕΛ με τέσσερις πόντους (11-15), με την Ανόρθωση να κάνει την ανατροπή και με το καλάθι της Ντέλβα στο 9′ έκανε το 16-15, ενώ ακολούθησε τρίποντο της Ρουσάκη που έφερε το 19-15 ως σκορ της πρώτης περιόδου.

Στο 13′ το λέι απ της Πάγκαλος άνοιξε τη διαφορά στους 11 πόντους (29-18) για λογαριασμό της ομάδας της Αμμοχώστου, με τις «γαλαζοκίτρινες» να πλησιάζουν στο 17′ με το δίποντο της Όρλοβιτς (34-31). Ακολούθησε σερί οκτώ πόντων για την Ανόρθωση και στο 19′ οι δύο βολές της Μενελάου άνοιξαν την ψαλίδα του σκορ σε διψήφιο αριθμό (42-31). Με τον ίδιο τρόπο η Ντέλβα διαμόρφωσε το 44-31 για το πρώτο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμά τους και μάλιστα άνοιξαν τη διαφορά, πετυχαίνοντας έξι πόντους περισσότερους (21 έναντι 15 της ΑΕΛ). Με το λέι απ της Γεωργίου στα τελευταία δευτερόλεπτα της περιόδου έγινε το 65-46.  Η ομάδα της Λεμεσού μείωσε κατά εννέα πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο, με το ροζ φύλλο να πηγαίνει στα χέρια της Ανόρθωσης με τελικό σκορ 71-61.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-15, 44-31,  65-46, 71-61