Ανατροπή με ήρωα τον Τζάτζα η Τορίνο

Με μία απίθανη ανατροπή στο τελευταίο τέταρτο και ήρωα τον Σιμόνε Τζάτζα που ήρθε από τον πάγκο, η Τορίνο πέτυχε υπερπολύτιμη νίκη με 3-2 επί της Σασουόλο, σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την 24η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Γιώργου Κυριακόπουλου (έμεινε στον πάγκο) προηγήθηκε 2-0 με τέρματα του Μπεράρντι στο 6΄ και στο 38΄ και έδειχνε να οδεύει προς τη νίκη.

Η “γκρανάτα” αντέδρασε στο τελευταίο τέταρτο, μείωσε με γκολ του Τζάτζα (77΄) και ισοφάρισε στο 86΄ με τον Μαντραγκόρα, για να ολοκληρώσει την ανατροπή στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, με κεφαλιά του Τζάτζα.

Με τη νίκη αυτή, η Τορίνο ξεπέρασε την Κάλιαρι και βγήκε από τη ζώνη του υποβιβασμού, έχοντας κι ένα ακόμη ματς σε εκκρεμότητα (με αντίπαλο τη Λάτσιο).

Στις αναμετρήσεις της 24ης αγωνιστικής για τη Serie A σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

Σπέτσια-Πάρμα          2-2
Μπολόνια-Λάτσιο        2-0
Βερόνα-Γιουβέντους     1-1
Σαμπντόρια-Αταλάντα    0-2
Κροτόνε-Κάλιαρι        0-2
Ίντερ-Τζένοα           3-0
Ουντινέζε-Φιορεντίνα   1-0
Νάπολι-Μπενεβέντο      2-0