Εντός έδρας ήττα για ΑΕΛ

Σε έναν αγώνα που κρίθηκε στην παράταση, ο ΑΠΟΠ πήρε διπλό επί της ΑΕΛ, για την 19η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League.

Ως ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Τράβις Ουάσινγκτον με 35 πόντους (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασσίστ).

Το πρώτο δεκάλεπτο ο ΑΠΟΠ δημιούργησε διαφορά με διψήφιο αριθμό πόντων (16-26), με την ΑΕΛ να παίρνει κεφάλι στο σκορ στο 13′ με το λέι απ του Τομπάζου (30-28). Στο 15′ ο Ουάσινγκτον με βολή έβαλε εκ νέου μπροστά τους φιλοξενούμενους (33-34) για να ακολουθήσουν δύο τρίποντα από τους Τομπάζο και Απολγουάιτ που έφεραν το 39-34 για την ΑΕΛ στο 16′. Στη συνέχεια το προβάδισμα άλλαζε χέρια με ημίχρονο να κλείνει με τον ΑΠΟΠ να έχει διαφορά ενός πόντου (42-43).

Στην υπόλοιπη διάρκεια του παιχνιδιού οι δύο ομάδες ήταν κοντά χωρίς καμία να μπορέσει να ξεφύγει με μεγάλη διαφορά. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον ΑΠΟΠ να προηγείται με τρεις πόντους (59-62). Στο 39′ η διαφορά ήταν στα ίδα επίπεδα (79-82) μετά το καλάθι του Πίγκραμ για την παφιακή ομάδα, με τον Πιττάκα με τρίποντο δευτερόλεπτα πριν από την ολοκλήρωση του αγώνα να ισοφαρίζει σε 82-82 και να στέλνει το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί ο ΑΠΟΠ πέτυχε 16 πόντους έναντι εννέα της ΑΕΛ κι έτσι πήρε το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 98-91.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-26, 42-43, 59-62, 82-82, 91-98 (παρ.)