Τα εύκολα δύσκολα έκανε η Λιόν

Το «χαστούκι» από την Μονπελιέ στο «Παρκ Ολιμπίκ» πριν από έξι ημέρες φαίνεται ότι είχε θετικό αντίκτυπο στην Λιόν, η οποία έστω και με περιπετειώδη τρόπο κατάφερε να επικρατήσει με 3-2 της Μπρεστ στο ματς με το οποίο άνοιξε την «αυλαία» της 26ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Το ματς ξεκίνησε με τους «Λιονέ» να προηγούνται με 3-0 στο πρώτο μέρος κι ενώ όλα έδειχναν ότι θα έκαναν «περίπατο», στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την αδράνεια και την υπεροπτική διάθεση των παικτών του Ρούντι Γκαρσιά, πέτυχαν δύο γκολ και μετέτρεψαν σε θρίλερ τα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Ο Βραζιλιάνος Λούκας Πακετά στο 9ο λεπτό και ο 22ρονος μέσος Χουσέμ Αουάρ έβαλαν τους «λιονέ» σε «θέση οδηγού» πριν τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα. Ο Ντεπάι, που είχε νωρίτερα δώσει την ασίστ στον Αουάρ, με πέναλτι στο 44΄ «έγραψε» το 3-0, αλλά οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω και με τα γκολ των Σαρντονέ και Καρντονά έφεραν σε δύσκολη θέση την Λιόν, η οποία τελικά έστω και μ΄ αυτό τον τρόπο πήρε το «τρίποντο», χάρις στο οποίο «έπιασε» (προσωρινά) τη Λιλ στην κορυφή της κατάταξης.