“Δώρο” της Λιόν σε Λιλ και Παρί

«Έγκλημα και τιμωρία» για τη Λιόν, που υπέστη εντός έδρας ήττα-σοκ από τη Μονπελιέ με 2-1, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία να βρεθεί μόνη πρώτη στην κορυφή του Σαμπιονά, έστω και με αγώνα περισσότερο από τη Λιλ, η οποία μοιράζεται την πρώτη θέση με την Παρί Σεν Ζερμέν.

Οι «Λιονέ» είχαν αρκετές ευκαιρίες αλλά αποδείχθηκαν φλύαροι κι αναποτελεσματικοί, σε αντίθεση με τη Μονπελιέ που αξιοποίησε κάθε αμυντικό λάθος των γηπεδούχων του Ρούντι Γκαρσιά.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 20΄ με τον Σαβανιέ, με τον Πακετά να ισοφαρίζει στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους. Τελικά, η Λιόν δέχθηκε και δεύτερο γκολ στο β΄ μέρος, με τον Βαΐ να τιμωρεί μια αμυντική αδράνεια και κακή εκτίμηση του γκολκίπερ Άντονι Λόπες.