“Πάτησε γκάζι” στο β΄ μέρος η Σεβίλη

Η Σεβίλη εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική υπεροχή της, μετά την κόκκινη που αντίκρισε ο Ντζενέ Ντακονάμ της Χετάφε στο 54΄ και κυριαρχώντας στον αγωνιστικό χώρο άνοιξε το… χορό των τερμάτων.

Στο 67΄ ο Ελ Χαντάντι άνοιξε το σκορ, με τον Γκόμες να γράφει το 2-0 στο 87΄ και τον Εν-Νεσίρι να βάζει το… κερασάκι στην τούρτα στο 89΄, γράφοντας το τελικό 3-0, με το οποίο η Σεβίλη διατηρήθηκε στις θέσεις που οδηγούν στο Champions League της νέας αγωνιστικής περιόδου. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι προπονητές των δύο ομάδων, Ζουλέν Λοπετέγκι (Σεβίλη) και Ζόζεφ Χιμένεθ (Χετάφε) αποβλήθηκαν στο 57΄ με κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρία.

Με φορείο αποχώρησε από τον αγωνιστικό .χώρο ο Οκάμπος στο 57ο λεπτό, όταν δέχτηκε το σκληρό μαρκάρισμα του Ντακονάμ τέσσερα λεπτά νωρίτερα, με τον παίκτη των Μαδριλένων ν΄ αποβάλλεται.

Ούτε απέναντι στην προτελευταία της κατάταξης Έλτσε, κατάφερε η Βιγιαρεάλ να επανέλθει στις νίκες. Αν και προηγήθηκε 2-0 στο ημίχρονο, με δύο γκολ του Χεράρδ Μορένο, η ομάδα του Ουνάι Έμερι ισοφαρίστηκε 2-2 από τους νεοφώτιστους, που την υποχρέωσαν στην τέταρτη διαδοχική ισοπαλία και την απομάκρυναν από την πρώτη τετράδα του ισπανικού πρωταθλήματος. Το γκολ της ισοφάρισης για τους γηπεδούχους πέτυχε ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ, Λούκας Μπογέ.