Πήρε το ντέρμπι η Γιουβέντους κόντρα στην Ρόμα

Η Γιουβέντους επικράτησε στο ντέρμπι κόντρα στη Ρόμα (2-0), στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος, και πλησίασε στην κορυφή της βαθμολογίας, αφήνοντας πίσω της την ομάδα της Ρώμης.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο άνοιξε το σκορ του αγώνα στο Τορίνο (13′) και το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ρότζερ Ιμπάνιεθ στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στο 70ο λεπτό.

Νωρίτερα, η Aταλάντα υποτίμησε την Τορίνο και το πλήρωσε, παραχωρώντας της ισοπαλία 3-3. Η ομάδα του Μπέργκαμο μπήκε δυνατά στο ματς και στο πρώτο 20λεπτο προηγήθηκε εύκολα με 3-0.

Πίστεψε πως «καθάρισε» το ματς και κατέβασε ταχύτητα, με αποτέλεσμα η Τορίνο να πάρει τα ηνία του ματς και να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας στο 84ο λεπτό με τον Μπονατσόλι.

Στο μεταξύ η Σπέτσια πήρε σημαντική νίκη στην έδρα της Σασουόλο με 2-1.