Στο… κατόπι της Λιλ, Παρί Σεν Ζερμέν και Λιόν

Λιόν και Παρί Σεν Ζερμέν συνέχισαν με νίκες κατά την 23η αγωνιστική του Σαμπιονά και δεν άφησαν τη Λιλ να απομακρυνθεί, μετά τις νίκες τους επί των Ντιζόν και Νιμ, αντίστοιχα.

Η Λιόν δυσκολεύτηκε περισσότερο στο «Γκαστόν Ζεράρ», αλλά ένα γκολ του Πακέτα στα μισά του πρώτου ημιχρόνου έφτανε και περίσσευε στο συγκρότημα του Ρούντι Γκαρσιά. Αντίθετα, οι πρωταθλητές είχαν σαφέστατα ευκολότερη αποστολή στο «Παρκ ντε Πρενς», απέναντι στην ουραγό Νιμ.

Δεν σταματά πουθενά η Λιλ, που πέρασε εμφατικά με 3-0 από την έδρα της Μπορντό, παρέμεινε μόνη πρώτη και διατήρησε τη διαφορά από τους «Λιονέ» και τους Παριζιάνους, δείχνοντας σταθερότητα και συνέπεια.

Ύστερα από ένα στείρο πρώτο ημίχρονο, οι «Λιλουά» πήραν προβάδισμα στο 55’ με τον Γιαζιτσί, ενώ στο 66΄ ο Γουεά διπλασίασε, για να διαμορφώσει το τελικό σκορ ο Ντέιβιντ λίγο πριν το τέλος.

Αντίθετα, η Μετς έχασε δυο βαθμούς στην έδρα της από την Μονπελιέ, ενώ «στραβοπάτημα» είχε και η Ρεν, επίσης στην έδρα της και με το ίδιο σκορ απέναντι στη Λοριάν, με αποτέλεσμα η τέταρτη Μονακό να διευρύνει τη διαφορά από τους δύο προαναφερόμενους συλλόγους.

Η Μαρσέιγ προηγήθηκε με 2-0 στο ημίχρονο, μέσα στην έδρα της Λανς, αλλά ούτε αυτή τη φορά κατάφερε να πάρει το τρίποντο, καθώς οι γηπεδούχοι σκόραραν επίσης δύο φορές στο δεύτερο μισό, σώζοντας ένα βαθμό.