«Τέλος» η υπόθεση τίτλος για την Ντόρτμουντ

«Αντίο» στον τίτλο είπε απόψε (ουσιαστικά) η Ντόρτμουντ με το… καλημέρα του 2ου γύρου της Bundesliga.

Στο «Μπορούσια Παρκ», η Γκλάντμπαχ κατάφερε να επικρατήσει των «Βεστφαλών» με 4-2, στην τρίτη της νίκη στα τέσσερα τελευταία ματς, μπαίνοντας με το… δεξί στο δεύτερο μισό του γερμανικού πρωταθλήματος και στο… κυνήγι μιας θέσης για το επόμενο Champions League.

Το ματς ήταν εξαιρετικό στο πρώτο 45λεπτο, με 4 γκολ κι ένα ακυρωθέν για τους γηπεδούχους στο 3΄ (ακυρώθηκε με την χρήση του VAR για επιθετικό φάουλ). Η Ντόρτμουντ με τον Χάαλαντ να βρίσκει δύο φορές δίχτυα μέσα σε 7 λεπτά κατάφερε να μετατρέψει το εις βάρος της 1-0, σε 2-1, αλλά ο Ελβέντι με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έφερε το ματα στα ίσια στο 32΄.

Με την έναρξη του β΄ μέρους, ο Αλγερινός αμυντικός, Ραμί Μπενσεμπαϊνί έδωσε προβάδισμα στην Γκλάντμπαχ και τα πάντα τελείωσαν στο 78΄ με το τέρμα του Τουράμ, ο οποίος είχε περάσει αλλαγή 10 λεπτά νωρίτερα.

Η Ντόρτμουντ έμεινε για τρίτο σερί ματς χωρίς νίκη και μετά τη δεύτερη σερί εκτός έδρας ήττα της (προηγήθηκε το 2-1 από την Λεβερκούζεν) κινδυνεύει να βρεθεί στο -13 από την Μπάγερν, σε περίπτωση νίκης των «Βαυαρών» την Κυριακή (24/01) στην έδρα της ουραγού, Σάλκε.