Νέα “γκέλα” για την Τσέλσι, σκόνταψε και η Λέστερ

Η ήττα από την Άρσεναλ στο ντέρμπι του Λονδίνου, πριν από δυο ημέρες, έπεσε «βαριά» στην Τσέλσι, που δεν κατόρθωσε να εκμεταλλευτεί απόψε το «Στάμφορντ Μπριτζ» με αντίπαλο την Άστον Βίλα, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής.

Οι «χωριάτες» έφυγαν με βαθμό απέναντι στους «μπλε» του Φρανκ Λάμπαρντ, που γνώρισαν νέα απώλεια μετά το 1-3 από τους «κανονιέρηδες» κι έχασαν την ευκαιρία να πλησιάσουν ακόμη περισσότερο την τριάδα.

Η Τσέλσι προηγήθηκε 1-0 στο ημίχρονο με το συνήθη «εκτελεστή» της, Ολιβιέ Ζιρού, αλλά η σκληροτράχηλη Άστον Βίλα προσπάθησε, κι εν τέλει ανταμείφτηκε με το τέρμα της ισοφάρισης που πέτυχε ο Ανουάρ Ελ-Γκαζί στο 50΄ και το οποίο άξιζε ένα βαθμό.

Η ομάδα του Ντιν Σμιθ, που πραγματοποιεί εξαιρετική πορεία, ισοβαθμεί στην πέμπτη θέση με την αποψινή αντίπαλό της, την Τότεναμ και τη Μάντσεστερ Σίτι, έχοντας δλυο αγώνες λιγότερους.

Η Λέστερ δεν κατόρθωσε να υπερκεράσει την αντίσταση της Κρίσταλ Πάλας κι άφησε δύο βαθμούς στο «Σέλχαρστ Παρκ» απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας (1-1), χάνοντας την ευκαιρία να προσπεράσει την Έβερτον και να βρεθεί δεύτερη, έστω και με παιχνίδι περισσότερο.

Στην εναρκτήρια αναμέτρηση της 16ης αγωνιστικής οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με τον Ζαχά στο 58ο λεπτό και φαίνονταν ικανοί να κρατήσουν τη νίκη και τους τρεις βαθμούς, αλλά στο 83΄ ήρθε ο Μπαρνς να σώσει το βαθμό για τις «αλεπούδες», σκοράροντας ακόμη ένα σημαντικό γκολ φέτος για τη Λέστερ.

Να σημειωθεί πως οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να προηγηθούν εκείνοι στο σκορ, όταν στο 18ο λεπτό ο Τόμκινς έκανε πέναλτι στον Τόμας, αλλά ο Ιεανάτσο δεν κατόρθωσε να νικήσει τον Γκουάιτα από τα 11 βήματα, καθώς ο Ισπανός τερματοφύλακας απέκρουσε.