Αργά, σταθερά κι αθόρυβα

Ανώτερη σε όλους τους τομείς η Μάντσεστερ Σίτι ξεπέρασε με νίκη 2-0 το εμπόδιο της Νιούκαστλ στο «Etihad Stadium» για την 15η αγωνιστική, της “Boxind Day”, στην Αγγλία.

Η ομάδα του Γκουαρντιόλα επέβαλλε από την αρχή το «νόμο» της στον αγώνα και πήρε την πολύτιμη νίκη που την έφερε κοντά στην κορυφή της κατάταξης.

Το σκορ για τους «πολίτες» άνοιξε στο 14΄ ο Γκουντογάν με πλασέ, ενώ το 2-0 έκανε στο  55΄ ο Τόρες με σουτ. Στο 59΄ ο Σίλβα έστειλε την μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι.

Αντίθετα με την Σίτι, η Έβερτον δυσκολεύτηκε απέναντι στην ουραγό Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, αλλά τελικά πήρε τη νίκη με 1-0 που την έφερε στη δεύτερη θέση της κατάταξης με 29 βαθμούς, δύο πίσω από την πρωτοπόρο Λίβερπουλ που έχει και έναν αγώνα λιγότερο. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε στο 80΄ ο Σίγκουρντσον.

Νωρίτερα, άνετη, και πιο εύκολη νίκη απ΄ ότι ανέμεναν και οι πιο πιστοί φίλοι της,  πήρε η Άρσεναλ με 3-1 επί της Τσέλσι στο «Emirates Stadium». Οι «κανονιέρηδες» βελτίωσαν την βαθμολογική τους θέση στην Premier League και επανήλθαν μετά από 7 αγώνες στις νίκες, ενώ η Τσέλσι έχασε την ευκαιρία να πιάσει στη δεύτερη θέση τη Λέστερ.

Το σκορ, στο μεγάλο ντέρμπι του Λονδίνου, άνοιξε στο 34΄ ο Λακαζέτ με πέναλτι σε ανατροπή του Τίρνι από τον Τζέιμς, ενώ το 2-0 έκανε ο Ελβετός Τσάκα στο 44΄ με απευθείας εκτέλεση φάουλ. το σκορ ανέβασε στο 3-0 ο Σάκα στο 56΄ με όμορφη διείσδυση και ψηλοκρεμαστό πλασέ μέσα από την περιοχή. Η Τσέλσι κατάφερε τελικά να μειώσει στο 86΄ με τον Έϊμπραχαμ, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων έχασε πέναλτι με τον Ζορζίνιο, αφού ο Λένο έπεσε σωστά και απέκρουσε.

Εκπληκτική νίκη με 3-0, αν και έπαιζε σε όλο το δεύτερο ημίχρονο με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ταϊρόν Μινγκς (45΄) με δεύτερη κίτρινη κάρτα, σημείωσε η Άστον Βίλα στην έδρα της επί της Κρίσταλ Πάλας. Το σκορ άνοιξε στο 5΄ ο Τραορέ, ενώ στο 2ο 45λεπτο σκόραραν και οι Χάους (66′), Ελ Γκαζί (76′).

Iσόπαλες, 2-2, αναδείχτηκαν η Λέστερ και η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο “King Power Stadium”. Το σκορ άνοιξε για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ο Μάρκους Ράσφορντ στο 23ο λεπτό, όμως στο 31ο λεπτό η Λέστερ ισοφάρισε με καταπληκτικό σουτ με το αριστερό του Χάρβεϊ Μπαρνς. Στο 79ο λεπτό, ο Μπρούνο Φερνάντες έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους «κόκκινους διαβόλους», αλλά εν τέλει πλήρωσαν την αμυντική ολιγωρία τους, με τον Βάρντι στο 85ο λεπτό να αποτρέπει τα χειρότερα για τη Λέστερ.

Ισόπαλος χωρίς τέρματα έληξε ο αγώνας της Φούλαμ με την Σουθάμπτον, όπου οι γηπεδούχοι πήραν σημαντικό βαθμό στη μάχη για την παραμονή τους στην κατηγορία, ενώ οι φιλοξενούμενοι έχασαν την ευκαιρία να ανεβούν στην πρώτη τριάδα της κατάταξης.

Σε αναμετρήσεις της 15ης αγωνιστικής στην Premier League σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: