Λύγισε στο τέλος

Την ήττα δέχθηκε στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής η Καρμιώτισσα εκτός έδρας από την ΑΕΚ με 1-0.

Δεν απειλήθηκε η Καρμιώτισσα στο πρώτο ημίχρονο από την ΑΕΚ, εκτός τα τελευταία λεπτά όταν ο Κυριακίδης χρειάστηκε να επέμβει σε σουτ του Τρισκόφσκι στο 44΄και γενικά κράτησε εύκολα στην άμυνα, ενώ προσπαθούσε να βγει στις αντεπιθέσεις και έδειχνε πολύ γρήγορη στις επιστροφές της στην άμυνα. Στο 22΄είχαμ μια αναγκαστική αλλαγή για την ομάδα του Χρύση Μιχαήλ.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με τα ίδια δεδομένα, ενώ στο 56΄η ΑΕΚ με τον Ακοράν πέτυχε γκολ, αλλά το VAR το ακύρωσε αφού στην αρχή της φάσης θεωρήθηκε ότι υπήρχε φάουλ. Ότι κατάφερε να κάνει η Καρμιώτισσα για 88 λεπτά, να κρατήσει δηλαδή βαθμολογικό κέρδος, το χάλασε στο 88΄αφού ο Τολεμές με κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στην ΑΕΚ.

Παρά τις όποιες προσπάθειες και των δύο ομάδων στα δύο λεπτά που απέμειναν και στα πέντε των καθυστερήσεων ο αγώνας ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ να κερδίζει την Καρμιώτισσας με 1-0.

Κίτρινες: Σπιρόφκσι / Χρίστου, Μπαράνοφ, Νεοφύτου, Μαλεκκίδης, Σάσι, Ρέινολντς.

ΑΕΚ: Τόνιο, Θάντι, Αντωνιάδης, Σπιρόφσκι, Σπόλιαριτς(72΄Μακρής), Ακοράν, Τρισκόφσκι, Γκονζάλεθ, Ιωάννου(81΄Φερναντές), Τολεμές, Ναράνχο

Καρμιώτισσα: Κυριακίδης, Μπαράνοφ, Παχίπης (Νεοφύτου 22′), Ρομό, Μ. Σάσι, Μπαρκάν, Πέρεζ, Ι. Σάσι, Μαλεκκίδης, Χρίστου, Ρέινολντς