Ένα ημίχρονο έφτανε στον Άγιαξ

Πετυχαίνοντας τέσσερα γκολ σε ένα ημίχρονο – το πρώτο – ο Άγιαξ δε δυσκολεύτηκε να πάρει τη νίκη επί της Ντεν Χάαγκ με 4-2 στο «Καρς Τζινς Στάντιον», σε αναμέτρηση για τη 13η αγωνιστική της Eredivisie.

Η ομάδα του Έρικ τεν Χαγκ είχε για πρώτο βιολί τον βετεράνο Κλάας Γιαν Χούντελααρ. Ο πρώην άσος της Σάλκε σκόραρε δύο φορές (22’, 32’) ενώ από μία φορά βρήκαν δίχτυα οι Ντούσαν Τάντιτς (20’) και Ζακάρια Λαμπιάντ (30’). Ο «Αίας», που πήρε εκ νέου απόσταση τριών βαθμών από την PSV στην κορυφή της βαθμολογίας, έριξε ρυθμούς στην επανάληψη, με τη Ντεν Χάαγκ να μειώνει στο τελικό 2-4 με τους Μίτσελ Κράμερ (49’) και Σάμι Μπουράρ (70’).

Στο άλλο απογευματινό παιχνίδι, η Χέρακλες έκανε την έκπληξη φεύγοντας με τη νίκη από το «Άμπε Λένστρα». Οι Ντελανό Μπούργκρσοργκ (6’) και Ματς Κνέστερ (48’) σκόραραν για τους φιλοξενούμενους, με τον Τζόι Φέερμαν (57’) να ισοφαρίζει προσωρινά για τη Χέρενφεν. Οι «καρδούλες» έχασαν, μάλιστα, στο φινάλε με απευθείας κόκκινη τον Πάβελ Βοτσνίεβιτς που, ως τελευταίος παίκτης, ανέτρεψε αντίπαλο.

Σε αναμετρήσεις για την 13η αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

Τσβόλε-Εμεν                   0-0
Σπάρτα Ρότερνταμ-Γκρόνινγκεν  2-3
Φένλο-Τβέντε                  1-2
Βααλβάικ-Αϊντχόφεν            1-4
Ουτρέχτη-Φορτούνα Σιτάρντ     1-1
Φίτεσε-Φέγενορντ              1-0
Ντεν Χάαγκ-Αγιαξ              2-4
Χέρενφεν-Χεράκλες             1-2