Φιλοξενούμενοι για… φίλημα

Πέντε παιχνίδια περιλάμβανε το κυρίως μενού της 13ης αγωνιστικής της Μπουντεσλίγκα το απόγευμα του Σαββάτου και καμία γηπεδούχος δεν κατάφερε να φτάσει στη νίκη!

Μεγαλύτερη χαμένη η Λειψία που «κόλλησε» στο 0-0 με την Κολωνία κι απέτυχε να βρεθεί στην κορυφή της βαθμολογίας περιμένοντας… χαλαρή το ντέρμπι ανάμεσα σε Λεβερκούζεν και Μπάγερν Μονάχου. Οι τελικές προσπάθειες ήταν 18-4, τα κόρνερ 8-1 και η κατοχή μπάλας έφτασε στο 63%-37%, ωστόσο οι «τράγοι» κατάφεραν να πάρουν τη «λευκή» ισοπαλία, με τον Δημήτρη Λημνιό να μένει στον πάγκο.

Απρόσμενη ήττα γνώρισε η Γκλάντμπαχ. Τα «πουλάρια» προηγήθηκαν με το πέναλτι του Λαρς Στιντλ, ωστόσο η Χόφενχαϊμ ισοφάρισε με τον Αντρέι Κράμαριτς στο 75’. Τέσσερα λεπτά μετά ο Μάρκους Τουράμ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα και οι φιλοξενούμενοι βρήκαν και δεύτερο γκολ με τον Ριάν Σεσενιόν στο 86’. Ακόμη, η Άιντραχτ Φρανκφούρτης «άλωσε» τη WWK Αρίνα σημειώνοντας δυο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι στην Άουγκσμπουργκ.

Ο Ερέν Ντίκσι πέρασε ως αλλαγή στο 85ο λεπτό και πέντε λεπτά αργότερα έδωσε στη Βέρντερ Βρέμης την πολύτιμη εκτός έδρας νίκη με σκορ 1-0 επί της προτελευταίας Μάιντς. Κάτω από τη Μάιντς είναι μόνο η Σάλκε που, ακόμη και μετά την αλλαγή προπονητή, δεν μπόρεσε να σηκώσει κεφάλι. Οι «βασιλικοί μπλε» ηττήθηκαν 1-0 από την Αρμίνια Μπίλεφελντ, με τον Φαμπιάν Κλος να κάνει τη διαφορά.