“Σκληρό καρύδι” η Δόξα αλλά ο Απόλλωνας συνήθως φεύγει νικηφόρα!

145

Αυλαία σήμερα(11/12) στη 14 η αγωνιστική με τον αγώνα στο Μακάρειο να δεσπόζει, ενώ είχαμε την αναβολή λόγω κορωνοιού του παιχνιδιού Καρμιώτισσας – ΑΠΟΕΛ.

Από την περίοδο 2015-16 και έπειτα και σε σύνολο 5 αγώνων κόντρα στη Δόξα εκτός έδρας ο Απόλλωνας μετράει 4 νίκες και 1 ισοπαλία, με ποσοστό επιτυχίας 80%.

Στα πέντε αυτά παιγνίδια ο Απόλλωνας έχει σκοράρει 8 γκολ (1,6 γκολ ανά αγώνα) και έχει δεχτεί 2 γκολ ενώ έχει κρατήσει ανέπαφη την εστία του 3 φορές. Αξίζει να σημειωθεί ότι τα 6 από τα 9 γκολ του Απόλλωνα επιτεύχθηκαν στο Β’ ημίχρονο.

Στα 5 αυτά παιγνίδια στις 2 φορές στις οποίες  ο Απόλλωνας κατάφερε να προηγηθεί από το Α’ ημίχρονο πανηγύρισε ισάριθμες νίκες, στην 1 φορά που έμεινε πίσω στο σκορ ανάτρεψε το αποτέλεσμα ενώ σε 2 περιπτώσεις τα παιγνίδια έληξαν ισόπαλα στο Α’ ημίχρονο 0-0!

Η προϊστορία Δόξα Κατωκοπιάς-Απόλλων σε εκτός έδρας αγώνες Α’ Φάσης από το 2015-16 και μετέπειτα: