Ποδοσφαιρική πανδαισία χωρίς νικητή στο Μόναχο

Ντέρμπι με τα όλα του αποδείχθηκε το μεγάλο παιχνίδι της 10ης αγωνιστικής της Bundesliga, ανάμεσα στη Μπάγερν και τη Λειψία. Το τελικό 3-3 αποδίδει σε γενικές γραμμές δικαιοσύνη και παράλληλα διατηρεί το… status quo στην κορυφή, με τους Βαυαρούς να παραμένουν στο +2 από τη σημερινή αντίπαλό τους και στο +4 από τη Ντόρτμουντ (που νωρίτερα υποχρεώθηκε σε ισοπαλία 1-1 στη Φρανκφούρτη από την Αϊντραχτ).

Η καλή μέρα φάνηκε από το… πρωί, με τη Λειψία να αιφνιδιάζει τους πρωταθλητές Ευρώπης και να ανοίγει το σκορ στο 19΄ με τον Ενκουνκού. Λίγα λεπτά αργότερα, ο 17χρονος Μουσιάλα αντικατέστησε στον τραυματία Χάβι Μαρτίνεθ και στο 30΄ ήταν αυτός που ισοφάρισε, για να έρθει στο 35΄ ο Μίλερ να δώσει προβάδισμα    στη Μπάγερν, που όμως το κράτησε μόλις ένα λεπτό, καθώς με τη σέντρα ο Κλάιφερτ «απάντησε». Με το ξεκίνημα του β΄ μέρους (48΄), ο Φόρσμπεργκ με κεφαλιά «έγραψε» το 2-3, αλλά την τελευταία λέξη την είπε και πάλι ο Τόμας Μίλερ, που ισοφάρισε επίσης με κεφαλιά στο 75΄.