Ήττα στην παράταση για ΑΕΛ

Δεν τα κατάφερε η ΑΕΛ να πάρει το πρώτο ροζ φύλλο αγώνος κόντρα στον ΑΠΟΠ εντός έδρας αφού ηττήθηκε με 102-100 στην παράταση.

Ο αγώνας:

Το τρίτο ροζ φύλλο του πήρε ο ΑΠΟΠ, κερδίζοντας στην Αίθουσα «Νίκος Σολομωνίδης» την ΑΕΛ με 102-100, σε παιχνίδι που κρίθηκε μετά από πεντάλεπτη παράταση. Ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Κούρτνεϊ Πίγκραμ με 53 πόντους (8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τον ΑΠΟΠ να προηγείται με 11-9 και στη συνέχεια με ένα σερί δέκα πόντων να ανοίγει την ψαλίδα της διαφοράς σε 20-9 στο 7′. Οι γηπεδούχοι μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου μείωσαν σε 22-17.

Το καλάθι του Γκάντια-Ρόσα για τους «γαλαζοκίτρινους», στο πρώτο λεπτό του δεύτερου δεκαλέπτου, έφερε τη διαφορά στο ένα καλάθι (20-22), με την παφιακή ομάδα να είναι μπροστά με 34-28 στο 16′. Οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οπόταν και προηγούνταν με 45-40.

Ο ΑΠΟΠ στο 23′ είχε υπέρ του διαφορά οκτώ πόντων (44-52), με την ομάδα της Λεμεσού με σερί 12 πόντων να παίρνει κεφάλι στο σκορ και με το λέι απ του Φέργκιουσον στο 26′ να κάνει το 56-52. Ενάμιση λεπτό πριν από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ο ΑΠΟΠ με δίποντο του Πίγκραμ βρέθηκε ξανά μπροστά στο σκορ (60-62), ενώ με το καλάθι του Πιττάκα η τρίτη περίοδος έκλεισε με τις δύο ομάδες ισόπαλες (62-62).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η εξέλιξη ήταν συναρπαστική, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια. Στο 36′ η ΑΕΛ κέρδιζε με 75-70, ενώ ο ΑΠΟΠ μπήκε μπροστά με 78-77 ενάμιση λεπτό πριν από το τέλος. Στο τελευταίο μισό λεπτό, ο Γκάντια-Ρόσα με τρίποντο έβαλε την ΑΕΛ μπροστά με 82-81, ενώ ακολούθησαν δύο βολές του Φέργκιουσον (84-81). Στο φινάλε, ο Πίγκραμ με τρίποντο έφερε το παιχνίδι στα ίσα (84-84) και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στα μισά της πεντάλεπτης παράτασης, οι φιλοξενούμενοι είχαν προβάδισμα οκτώ πόντων (88-96), ενώ ένα λεπτό πριν από το τέλος η διαφορά ήταν στους έξι (94-100). Με τρίποντα των Μονιάτη και Γκάντια-Ρόσα – ενδιάμεσα υπήρξε μία βολή του Δημητρίου για τον ΑΠΟΠ – η ΑΕΛ μείωσε στον πόντο (100-101), με τη βολή από τον Γουάλεϊ να γράφει το τελικό 102-100 για την παφιακή ομάδα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-22, 40-45, 62-62, 84-84, 100-102 (παρ.)