Εκτός έδρας ήττα για ΑΕΛ

Εκτός έδρας ήττα για την ΑΕΛ στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής από τον Κεραυνό με 87-63.

Ο αγώνας:

Την πέμπτη του νίκη πέτυχε ο Κεραυνός, κερδίζοντας εντός έδρας με 87-63 την ΑΕΛ, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Όντερ Γουίλιαμσον με 16 πόντους (11 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Μέχρι τα μισά του πρώτου δεκαλέπτου, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ (17-12), με τον Κεραυνό που είχε το προβάδισμα από την αρχή, με οκτώ πόντους στο φινάλε να δημιουργεί διαφορά με διψήφιο αριθμό (25-14).

Οι δύο βολές του Φέργκιουσον στα αρχικά στάδια του δεύτερου δεκαλέπτου έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (25-16), όμως το δίποντο του Κινγκ την επανέφερε στους 11 (27-16) και εκ τότε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (46-32) οι γηπεδούχοι κράτησαν διαφορά ασφαλείας απέναντι στους «γαλαζοκιτρίνους».

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Στροβόλου άνοιξε ακόμη περισσότερο την ψαλίδα, ολοκληρώνοντας την περίοδο αυτή μπροστά με 25 πόντους (72-47). Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν το μοναδικό στο οποίο πέτυχε περισσότερους πόντους η ομάδα της Λεμεσού, 16 έναντι 15 του Κεραυνού, κι απλά μείωσε κατά έναν πόντο το σκορ, με το ροζ φύλλο να καταλήγει στους «ερυθροκίτρινους» με αποτέλεσμα 87-63.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-14, 46-32, 72-47, 87-63