Πήρε το ντέρμπι η “Κυρία”, απώλειες για Ομόνοια, διπλό για Ολυμπιακό

Η Ανόρθωση ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι κόντρα στον ΑΠΟΕΛ, με 2-0 στο “Αντώνης Παπαδόπουλος”.

Ο Βργκοτς στο 9ο λεπτό άνοιξε το σκορ για την Ανόρθωση για να διαμορφώσει το τελικό 2-0 ο Κβιλιτάια στο 67΄.

Στο ΓΣΠ, η ΕΝΠ ανάγκασε την Ομόνοια σε απώλεια βαθμών αφού ο μεταξύ τους αγώνας ολοκληρώθηκε ισόπαλος 0-0. Χαμένο πέναλτι για την Ομόνοια στο 83΄ με τον Πέτρου να αποκρούει την εκτέλεση του Γκόμεθ.

Ενώ στο Δασάκι της Άχνας, ο Ολυμπιακός πήρε πολύ σημαντική νίκη με 3-1 κόντρα στον Εθνικό.

Ο Ζάκπα στο 23′ άνοιξε το σκορ για τον Εθνικό, για να ισοφαρίσει για τον Ολυμπιακό  Μάντζης στο 50′. Ο  Φαν Χέσελ στο 84′ και στις καθυστερήσεις σκόραρε δύο φορές χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.