Πρώτο τρίποντο για Δόξα

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα μετά από δυο αγωνιστικές έφτασε η Δόξα. Η ομάδα του Κώστα Σακκά μετά την ισοπαλία κόντρα στον Απόλλωνα την 1η αγωνιστική πήρε τη νίκη κόντρα στον Εθνικό Άχνας και έφτασε στους 4 βαθμούς. Την πρώτη του ήττα δέχθηκε ο Εθνικός Άχνας μετά και την νίκη του στην πρεμιέρα κόντρα στην ΕΝΠ.

Ο Εθνικός Άχνας ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα στο Μακάρειο και είχε την κατοχή της μπάλας χωρίς όμως να φτιάξει κάτι ουσιαστικό μπροστά στην εστία του Σισκόφσκι αλλά και χωρίς να απειληθεί στην άμυνα του. Ωστόσο από μια στατική φάση βρέθηκε πίσω στο σκορ. Στο 13ο λεπτό η Δόξα και κόντρα στην ροή του αγώνα πήρε κεφάλι στο σκορ. Ο Εγγλέζου εκτέλεσε το φαουλ και ο Μουχτάρης με κεφαλιά νίκησε τον Μπογκατίνοφ και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Κώστα Σακκά

Μετά το γκολ που δέχθηκε ο Εθνικός Άχνας ανέλαβε και πάλι την πρωτοβουλία των κινήσεων και έφτασε στο ζητούμενο στο 28ο λεπτό. Από εκτέλεση κόρνερ ο Χουντόπιακ έκανε το μακρινό σουτ και ο Σισκόφσκι απόκρουσε ωστόσο ο Σάντος ήταν εκεί πήρε την μπάλα και με πλασέ έκανε το 1-1 από πολύ κοντά ισοφαρίζοντας για την ομάδα του Κλάφουριτς. Λίγο έλειψε ο Εθνικός να γυρίσει τα εις βάρος του δεδομένο ωστόσο στο 37ο λεπτό ο κεφαλιά του Μιγκελίτο πέρασε λίγο έξω από την εστία του Σοσκόφσκι

Με το καλημέρα το β’ μέρους η Δόξα πήρε εκ νέου κεφάλι στο σκορ. Ο Σαντίκ στο 47ο λεπτό πήρε την μπάλα λίγο πιο κάτω από το κέντρο και πέρασε όποιον βρήκε στον δρόμο του και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Μπογκατίνοφ για το 2-1. Κλασική ευκαιρία για τον Εθνικό Άχνας στο 62ο λεπτό. Μετά από λάθος τους Μιντίκκη ο Μάριος Ηλίας βγήκε απέναντι από τον Σισκόφσκι με τον κίπερ της Δόξας να πέφτει στα πόδια του και να διώχνει την μπάλα. Στο 66ο λεπτό η Δόξα έχασε μεγάλη ευκαιρία να «σκοτώσει» τον αγώνα με τον Σαντίκ να αστοχεί από το ένα μέτρο. Πήρε την καρφωτή κεφαλιά με τον Μπογκατίνοφ να διώχνει την μπάλα με τα πόδια.

Δόξα: Σισκόφσκι, Μιντίκκης, Μουκτάρης, Χριστοφή, Εγγλέζου, Μπόλιεβιτς, Τραϊτσέφσκι (Πάντις 61’)Ολιβέιρα, Καρλίτος (86’ Κομοδίκης), Λουίς Κάρλος (Μέσκα 68’ ), Σαντίκ

Εθνικός Άχνας: Mπογκατίνοφ, Μιγκελίτο, Παπαγεωργίου, Γκονσάλο, Ντεϊβίσον, Πρόγιτς (90’ Κυπριανού), Ηλία (82’ Ντολεζάλ), Χριστοφή, Χουντόμπιακ, Κυπριανού, Κοστόφσκι