Δυσκολεύτηκε αλλά πήρε την πρόκριση ο ΑΠΟΕΛ

Με γκολ του Γιώργου Εφραίμ, που πέρασε αλλαγή, στο 102′ και γκολ του Ντογκαλά, που επίσης πέρασε αλλαγή, στο 116′ της παράτασης ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε την Τζιλάνι 0-2 στο Κόσοβο και πέρασε στο 2ο προκριματικό γύρο του Europa League.

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν καλύτερος αλλά δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει τις φάσεις που βρήκε και έμεινε χωρίς γκολ απέναντι στην Τζιλάνι στα 90 λεπτά αγώνα και έτσι το παιχνίδι πήγε στην παράταση. Ο Μούσα Αλ Τάμαρι ήταν ο μοιραίος για τον ΑΠΟΕΛ, καθώς αν και κέρδισε πέναλτι, το εκτέλεσε ο ίδιος και αστόχησε στο 78΄, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του.

Τζιλάνι: Κολίτσι, Ράπα (73′ Φρασέρι), Καστράτι, Βέλιου, Τζάκσον (106′ Πρεκάζι), Χίλα (96′ Γιονούζι), Χουσεΐνι (77′ Κουτς), Αζίζ, Πρόγκνι, Χαϊντάρι, Νίκατς

ΑΠΟΕΛ: Σίλβα, Μιχαΐλοβιτς, Μερκής, Σάντος, Ιωάννου, Λουντέμο, Γιένσεν (117′ Σιέλης), Ντε Βινσέντι, Τάμαρι (90′ Εφραίμ), Ζαχίντ (67′ Σαχάρ), Κλωναρίδης (79′ Ντονγκαλά)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Χαϊντάρι, Χουσεΐνι, Ράπα, Αζίζ / Ντε Βινσέντι, Μιχαΐλοβιτς, Μερκής