Ισόπαλο το φιλικό ανάμεσα σε ΑΕΚ και Ολυμπιακό

Δίχως νικητή έληξε η φιλική αναμέτρηση στην Αρένα ανάμεσα σε ΑΕΚ και Ολυμπιακό. Σχεδόν ένα δεκαήμερο πριν την έναρξη των υποχρεώσεών τους στο νέο πρωτάθλημα οι δύο ομάδες συμβιβάστηκαν στο 1-1.

Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη άνοιξε το σκορ μόλις στο τρίτο λεπτό με πέναλτι που αξιοποίησε ο Γουστάβο. Η γηπεδούχος ισοφάρισε με πλασέ του Πλάνας έπειτα από ασταθή απόκρουση του Μιχαήλ σε εκτέλεση φάουλ του Τριτσκόφσκι (41′).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία να φτάσει στο 2-1, όμως ο βαν Κέσελ μόνος απέναντι στον Τέουνκενς έστειλε την μπάλα λίγο άουτ στο 65′.

ΑΕΚ: Τόνιο (63′ Τέουνκενς), Σπιρόσκι (76′ Θωμά), Γκονζάλες, Τρισκόφσκι (76′ Θαντί), Φερνάντες (76′ Κωνσταντίνου), Αναστασίου, Πλάνας (81′ ξανά μέσα Φερνάντες), Άμπραχαμ, Μακρής (46′ Φλοριάν), Μόισοφ (76′ Τρουγιόλς), Σπόλιαριτς (76′ Κάσες).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ:  Μιχαήλ, Νανίσιο, Σαμπίνια, Κυριάκου, Μανρίκε, Γαρουφαλιάς, Πεχλιβάνης (46′ Κα), Ψάλτης, Βαν Κέσελ, Γουστάβο, Μάντζης (60′ Σαλί).