Το σήκωσε η Γιουβέντους

Η Γιουβέντους επικράτησε 2-0 της Σαμπντόρια και στέφθηκε πρωταθλήτρια με δύο αγωνιστικές να απομένουν.

Ο… νόμος της Γιουβέντους στην Serie A καλά κρατεί. Η Γηραιά Κυρία επικράτησε 2-0 της Σαμπντόρια και κατέκτησε μαθηματικά το 36ο πρωτάθλημα στην ιστορία της και ένατο σερί.

Η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι προηγήθηκε στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους μετά από εξαιρετική κομπίνα σε εκτέλεση φάουλ, με την μπάλα να στρώνεται στον Κριστιάνο Ρονάλντο και αυτόν με μονοκόμματο σουτ από το ύψος της περιοχής να κάνει το 1-0. Στο 67′ από απόκρουση μετά από σουτ του Πορτογάλου ο Μπερναντέσκι πήρε το ριμπάουντ και διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Στο 89′ ο CR7 έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ σε πέναλτι που κέρδισε ο Ντόουγκλας Κόστας.