Τρία “διπλά” και μια ισοπαλία

Γκλάντμπαχ – Λεβερκούζεν 1-3:

Ο Χάβερτς ξαναχτύπησε με δύο γκολ και οδήγησε την καυτή Λεβερκούζεν στο εμφατικό 1-3 στη Γκλάντμπαχ και στην 3η θέση της Μπουντεσλίγκα

Οι 13.000 χάρτινοι οπαδοί στην εξέδρα δεν μπόρεσαν με τη… σιωπή τους να δώσουν ώθηση στα Πουλάρια και οι φιλοξενούμενοι ήταν ξεκάθαρα καλύτεροι και άξιζαν το τρίποντο. Ο Χάβερτς με πλασέ (7’) και πέναλτι (58’) έδωσε δύο φορές προβάδισμα στην ομάδα του και έχει πλέον συμμετοχή σε 18 γκολ στο 2020 (11 γκολ/ 7 ασίστ), όσο κανείς άλλος Γερμανός δηλαδή στη χρονιά.

Γκλάντμπαχ (Μάρκο Ρόζε): Ζόμερ,Λάινερ, Γκίντερ, Ελβέντι, Μπενσεμπαϊνί, Στρομπλ (76’ Μπένες), Χόφμαν, Νόιχαουζ, Πλεά, Εμπολό (12’ Στιντλ), Τιράμ (78’ Μπεντ).

Λεβερκούζεν (Πέτερ Μπος): Χραντέτσκι, Μπέμτερ, Ντράγκοβιτς (81’ Μπάουμγκαρντλινγκερ), Βάιζερ, Σίνκγκραβεν, Ταπσόμπα, Αράνγκις, Μπελαραμπί (65’ Μπέιλι), Ντεμιρμπάι, Χάβερτς, Ντιαμπί.

Πάντερμπορν – Χόφενχαϊμ 1-1:

Παρά το προβάδισμά της μόλις στο 3΄, η Χόφενχαϊμ έδωσε δώρο στην Πάντερμπορν την ισοφάριση μετά το ολέθριο λάθος του Μπίτσακτσιτς κι έμεινε για έβδομο σερί ματς χωρίς τη νίκη, χαρίζοντας τον βαθμό στην ουραγό του Σεμπαστιάν Βασιλειάδη (1-1).

Περισσότερα σε λίγο…

Πάντερμπορν (Στέφεν Μπάουμγκαρτ): Τσίνγκερλε, Ντράγκερ (81’ Γιανς), Χούνεμαϊερ, Σόνλαου, Κόλινς, Βασιλειάδης (82’ Γιαστρέμπσκι), Γκιασούλα, Αντζέι, Πρέγκερ (81’ Σαμπίρι), Σρμπένι (76’ Ζολίνσκι), Χόλτμαν (65’ Μάμπα)

Χόφενχαϊμ (Άλφρεντ Σρόιντερ): Μπάουμαν, Πος, Χούμπνερ, Μπίτσακτσιτς, Καντέραμπεκ, Γκρίλιτς, Ρούντι (76’ Γκάιγκερ), Τσούμπερ (63’ Νταμπούρ), Μπαουμγκάρντνερ, Σκοβ, Μπεμπού (76’ Μπάιερ).

Βόλφσμπουργκ – Ντόρτμουντ 0-2:

H Ντόρτμουντ πέρασε και από Vοlkswagen Arena, επικράτησε 2-0 της Βόλφσμπουργκ και πάει με φόρα στο ντέρμπι της Τρίτης κόντρα στη Μπάγερν.

Κόντρα στη Σάλκε ήταν εντυπωσιακή, με πολλές λύσεις στην επίθεση, αρκετούς χώρους και φυσικά εντυπωσιακή στο ανασταλτικό κομμάτι. Κόντρα στη Βόλφσμπουργκ παρουσιάστηκε με σημαντικές απουσίες (Ζακαντού, Ρόις, Σουλτς, Βίτσελ), πήρε τον έλεγχο από την αρχή, διατήρησε την αμυντική της συνοχή και κράτησε τους «Λύκους» μακριά από την περιοχή της. Βέβαια, οι Βεστφαλοί είχαν κατοχή, αλλά χωρίς τη μεγάλη φάση. Χάαλαντ και Αζάρ προσπαθούσαν κυρίως με ατομικές ενέργειες να αντιδράσουν επιθετικά, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Ωστόσο, με την κατοχή στο 70%, οι Βεστφαλοί κατάφεραν να βρουν δίχτυα. Στο 30ο λεπτό και στην πρώτη καλή φάση πήρε το προβάδισμα. Φάση διαρκείας, ο Χάαλαντ δεν μπόρεσε να σκοράρει από την πάσα του Αζάρ, αλλά ο Γκερέιρο από κοντά πέτυχε το 8ο γκολ του στη σεζόν. H Bόλφσμπουργκ δεν μπόρεσε να αντιδράσει και οι Βεστφαλοί πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους σκορ.

Οι Λύκοι έκαναν την πρώτη και τελευταία μεγάλη φάση τους στο 48΄, αλλά η μπάλα από την προσπάθεια του Στέφεν βρήκε το δοκάρι. Η Ντόρτμουντ ήταν καλύτερη, διατήρησε τον έλεγχο, τα πήγε περίφημα στο ανασταλτικό κομμάτι και στο 78′ σφράγισε το διπλό. Ο Σάντσο – επέστρεψε στη δράση- έδωσε υπέροχη ασίστ και ο Χακίμι με υπέροχο πλασέ διαμόρφωσε το 2-0. Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Κλάους στο 84ο λεπτό.

Βόλφσμπουργκ: Καστεελς, Ρουσίγιον (84′ Κλάους), Μπρουκς, Μπαμπού, Πόνγκρατσιτς, Μεχμέντι (85′ Βίκτορ), Αρνολντ, Στέφεν, Σλάγκερ, Γκίντζεκ (64′ Μπρέκαλο), Βέγκορστ

Ντόρτμουντ: Μπούρκι, Χούμελς (46′ Τσαν), Πίσζεκ, Γκερέιρο (83΄Σμέλτσερ), Ακανί, Χακίμι, Ντιλέινι (83′ Μπελάρντι), Νταχού, Αζάρ (79′ Ρέινα), Μπραντ (65′ Σάντσο), Χάαλαντ

Φράιμπουργκ – Βέρντερ Βρέμης 0-1

Με το VAR να ακυρώνει γκολ της Φράιμπουργκ στις καθυστερήσεις, η Βέρντερ πήρε σπουδαίο διπλό επικρατώντας με 1-0 με γκολ του Μπιτενκούρ και συνεχίζει την μάχη της παραμονής.

Μια νίκη που αρχικά οριστικοποιήθηκε με γκολ που ακυρώθηκε σωστά για τους γηπεδούχους στις καθυστερήσεις μέσω VAR, ναι μεν δεν τους ανέβασε θέση στον βαθμολογικό πίνακα, αλλά από την άλλη έφτασαν τους 21 βαθμούς (3 περισσότερους από την τελευταία Πάντερμπον). Η Βέρντερ συνεχίζει την δική της μάχη για την σωτηρία και το τρίποντο αυτό την βοηθάει όχι μόνο βαθμολογικά, αλλά και ψυχολογικά, ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Από την άλλη οι γηπεδούχοι με την ήττα τους αυτή, δεν μπόρεσαν όπως αναφέραμε να ανέβουν στην 6η θέση, έμειναν στην 7η με 37 βαθμούς και αν κερδίσει η Σάλκε ή πάρει έστω μια ισοπαλία, θα τους ρίξει στην 8η.

Στα του αγώνα τα πάντα κρίθηκαν σε μία αντεπίθεση από αυτές που πραγματικά πρέπει να διδάσκονται σε ποδοσφαιρικά σεμινάρια. Συγκεκριμένα στο 19′ ο Κλάσεν με φοβερή διαγώνια μπαλιά βρήκε τον Μπιτενκούρ και αυτός με δυνατό σουτ έκανε το 0-1. Από εκείνο το σημείο και κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, ανέλαβε δράση ο Παβλένκα. Ο τερματοφύλακας των φιλοξενουμένων κράτησε το πολύτιμο μηδέν, πραγματοποιώντας μεγάλες αποκρούσεις με αποκορύφωμα αυτή στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Πριν όμως την σπουδαία αυτή επέμβαση, υπήρξε το γκολ των γηπεδούχων που σωστά ακυρώθηκε. Μετά από φάουλ και ενώ σε σουτ η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι, ο Γκούντε με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ωστόσο η φάση ξεκίνησε από θέση οφσάιντ και έτσι το γκολ ακυρώθηκε με το 0-1 να παραμένει και την Βέρντερ να παίρνει την σημαντική αυτή νίκη.

Φράιμπουργκ (Κρίστιαν Στράιχ): Σβόλοφ, Σμιντ, Γκίλντε, Κοχ, Γκούντερ, Σάλαϊ (81΄Κουόν), Χάμπερερ (71’ Αμπράσι), Χέφλερ, Γκρίφο, Χόλερ, Πέτερσεν

Βέρντερ Βρέμης (Φλόριαν Κόχφελντ): Παβλένκα, Φριντλ (82’ Λανγκ), Μοισάντερ, Βελίκοβιτς, Γκέμπρε-Σελασιέ, Φογκτ, Κλάασεν, Έγκεσταϊν, Ράσιτσα (82’ Ζέλκε), Μπίτενκουρτ (63’ Μπάρτελς), Σάρτζεντ (63’ Οσάκο)